Ekolojik tiyatro bağlamında çocuk oyunları için modüler kostüm tasarım önerisi
Modular costume design proposal for children's plays in the context of ecological theater
  1. Tez No: 992939
  2. Yazar: EMRE SEVİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHSEN GÜNBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmelerle birlikte hızlanan tüketim alışkanlıkları, küresel ölçekte iklimsel ve çevresel sorunları derinleştirmekte ve gezegen için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Sanatın önemli dallarından biri olan tiyatro, çevresel sorunlara doğrudan çözüm üretmese de izleyicide farkındalık yaratma, düşünmeye ve sorgulamaya yöneltme potansiyeliyle etkili bir toplumsal alan sunmaktadır. Bu bağlamda ekolojik düşüncenin tiyatro pratiğine entegre edilmesinde özellikle sahne ve kostüm tasarımı önemli bir rol üstlenmektedir. Bu çalışmanın amacı, ekolojik yaklaşımla tasarlanan tiyatro kostümlerinin sanatsal üretim süreci içerisindeki çevresel katkılarını incelemek, ekolojik tiyatronun çevresel ve toplumsal bilinçlenmedeki işlevini ortaya koymak ve modüler kostüm tasarımı yaklaşımının tiyatro uygulamaları açısından sürdürülebilirliğini değerlendirmektir. Araştırmanın uygulama aşamasında, modüler bir kostüm tasarım modeli geliştirilmiş; tasarımın değiştirilebilir, dönüştürülebilir ve farklı dramaturjik gereksinimlere uyarlanabilir olması temel ölçüt olarak ele alınmıştır. Elde edilen bulguların, tiyatro kostüm tasarımcıları ve üreticileri için sürdürülebilir tasarım pratiklerine yönelik yol gösterici bir kaynak oluşturması ve atık azaltımına katkı sunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, accelerating consumption habits driven by technological advances are deepening climate and environmental problems on a global scale and pose a serious threat to the planet. Theater, one of the important branches of art, does not directly produce solutions to environmental problems, but it offers an effective social space with its potential to create awareness, encourage thinking, and prompt questioning in the audience. In this context, stage and costume design play a particularly important role in integrating ecological thinking into theater practice. The aim of this study is to examine the environmental contributions of theater costumes designed with an ecological approach within the artistic production process, to reveal the function of ecological theater in environmental and social awareness, and to evaluate the sustainability of the modular costume design approach in terms of theater applications. In the application phase of the research, a modular costume design model was developed; the design's modifiability, convertibility, and adaptability to different dramaturgical requirements were considered fundamental criteria. The findings are intended to serve as a guiding resource for theater costume designers and producers regarding sustainable design practices and to contribute to waste reduction.