Determining the crop pattern under the impact of climate change in the Çukurova region
Çukurova bölgesinde iklim değişikliği etkisinde bitki deseninin belirlenmesi
  1. Tez No: 992953
  2. Yazar: YUSUF SADI IBRAHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEN BURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, iklim değişikliğinin etkilerini değerlendirmek amacıyla toplam 15 tarımsal ürün analiz edilmiş; referans evapotranspirasyon (ETo) ve net sulama suyu gereksiniminin (NIR) belirlenmesinde CROPWAT modeli kullanılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, Çukurova Bölgesi'nde su kullanım etkinliğini artırmak ve sulama suyu tasarrufunu teşvik etmek amacıyla revize edilmiş bir ürün deseni önerilmiştir. Analizler; istasyon gözlem dönemini (1970–1990) kapsamanın yanı sıra, AR4_RF (1961–1990) ve AR5_RF (1971–2000) dönemlerini içeren çeşitli iklim senaryoları ile geleceğe yönelik A2, RCP4.5 ve RCP8.5 (2070–2099) projeksiyonları altında gerçekleştirilmiştir. Sonuçlara göre, incelenen tüm dönemlerde bölgede minimum ve maksimum sıcaklıklar ile referans evapotranspirasyonun artış göstermesi beklenmektedir. Bu artışın özellikle yaz aylarında daha belirgin olacağı öngörülmektedir. Ayrıca raporda, AR4_RF döneminden A2 senaryosuna geçişte sulama suyu ihtiyacında %6,8'lik bir artış olduğu; AR5_RF dönemine kıyasla ise RCP4.5 ve RCP8.5 senaryolarında sırasıyla %12 ve %25 oranında artış gerçekleştiği vurgulanmaktadır. Ürün deseni dikkate alınarak hesaplanan net sulama suyu gereksinimi kapsamında, AR4_RF dönemi ile A2 senaryosunda sulama suyu talebi %7,5 oranında azaltılmış ve buna karşılık yeni bir değer elde edilmiştir. Benzer şekilde, RCP4.5 ve RCP8.5 senaryolarında, gözlemsel temel döneme kıyasla sırasıyla %16 ve %24 oranında azalma sağlanmış; ürün desenleri senaryoya özgü sulama hacimlerine göre yeniden düzenlenmiştir. Elde edilen bulgular, gelecekteki sulama suyu gereksinimlerinin etkin bir şekilde yönetilebilmesi için tarımsal planlamada iklime duyarlı stratejilerin benimsenmesi gerektiğini ortaya koymakta ve önermektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study, a total of 15 crops were analyzed to assess the impacts of climate change, with the CROPWAT model to evaluate a reference evapotranspiration (ETo) and net irrigation requirement (NIR). Based on the findings, a revised crop pattern was proposed to enhance water-use efficiency and promote irrigation savings in the Çukurova region. Analyses were conducted over the station observation period (1970–1990), as well as multiple climate scenarios, which include AR4_RF (1961–1990), AR5_RF (1971–2000) period, and future projections, specifically A2, RCP4.5, and RCP8.5 (2070–2099) scenarios. According to the results, both minimum and maximum temperatures and reference evapotranspiration are projected to increase in the region, with a particular rise during the summer months across all evaluated periods. Additionally, the report emphasizes a 6.8% increase in irrigation water needs from the AR4_RF period to the A2 scenario, and AR5_RF to both RCP4.5 and RCP8.5 scenarios, corresponding to a 12% and 25% rise relative to the reference period. Under the net irrigation requirement associated with the crop pattern, the AR4_RF period and the A2 scenario demand was reduced by 7.5%, resulting in a revised new value. Similarly, in RCP4.5 and RCP8.5 scenarios, a reduction of 16% and 24% relative to the baseline observational value, and the recalibrated crop patterns are adjusted according to scenario-specific irrigation volumes. The results highlight and recommend that agricultural planning incorporate climate-responsive strategies to manage future irrigation demands efficiently.