Enhancement of demand forecasting for agrochemical productsthrough advanced analytics
Zirai kimyasal ürünler için talep tahmininin ileri analitik yöntemlerle geliştirilmesi
  1. Tez No: 992964
  2. Yazar: GİZEM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PEKİN ERHAN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
Özet
Talep tahmini, etkili tedarik zinciri planlamasının temel parçalarından biridir. Doğru satış tahmini, kaynakların verimli kullanımını ve envanter yönetiminin başarısını doğrudan etkiler. Ancak, özellikle tarım gibi bazı iş alanları için güçlü mevsimsel kalıplar, değişken talep faktörleri ve piyasa belirsizliği kesin tahminler yapmayı güçleştirmektedir. Bu çalışmada, çok değişkenli, çok serili LSTM; tek boyutlu, çok serili CNN ve Prophet gibi makine öğrenimi ve derin öğrenme algoritmaları kullanılarak zirai kimyasal ürünler için talep tahmininin geliştirilmesi araştırılmaktadır. Sonuçlar, geleneksel istatistiksel model SARIMA ile karşılaştırılmıştır. Farklı ekonomik ve çevresel göstergelerin tahmin doğruluğu üzerindeki etkileri, deneyler yapılarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma, aynı zamanda, aralıklı zaman serilerinin tahmin performansı üzerinde, toplulaştırma ve ayrıştırma yöntemlerinin etkisini de incelemektedir. Model performansı, her ürün için birden fazla hata ölçütü kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular, model algoritmalarının insanlar tarafından yapılan tahminlerle yarışabildiğini göstermektedir ve talep tahmin sürecini iyileştirme potansiyelini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Demand forecasting is an essential part of supply chain planning. Accurate prediction of sales directly affect the resource efficiency and success of inventory management process. However it is especially challenging for some business domains, including agriculture, due to strong seasonal patterns, fluctuating demand drivers, and market uncertainty. This study searches for the enhancement of demand forecasting for agrochemical products by applying machine learning and deep learning algorithms, including multi-series LSTM; 1-D multi-series CNN; and Prophet. The results are compared against traditional statistical model SARIMA as a baseline. Effects of diverse economic and environmental indicators on prediction accuracy are evaluated by experiments. Additionally, this study searches for the impact of the aggregation and disaggregation method for the prediction accuracy of intermittent time series. Model performance was evaluated across multiple error metrics for different products. The findings highlight that modeling algorithms can compete with human predictions and can improve demand forecasting process.