Maarif Modeli beşinci sınıf fen bilimleri dersi programına yönelik öğretmen görüşleri
Teachers' opinions on the Maarif Model fifth grade science curriculum
  1. Tez No: 992965
  2. Yazar: ŞÜKRAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYHUN OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında geliştirilen 2024 Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı'nın ilk uygulama yılına ilişkin fen bilimleri öğretmenlerinin görüşlerini incelemektir. Araştırma, öğretmenlerin programın hedefleri, içeriği, öğrenme-öğretme süreci ve ölçme-değerlendirme boyutlarına yönelik deneyimlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Çalışma grubunu, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Şanlıurfa ili Ceylanpınar ilçesinde görev yapan 18 beşinci sınıf fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre öğretmenler, programın beceri temelli ve öğrenci merkezli yapısını genel olarak olumlu değerlendirmektedir. Ancak uygulama sürecinde rehberlik ve materyal desteği eksikliği ile özellikle ölçme-değerlendirme boyutunda çeşitli güçlükler yaşandığı belirlenmiştir. Sonuçlar, programın etkili biçimde uygulanabilmesi için öğretmenlere yönelik uygulamalı hizmet içi eğitimlerin ve ölçme-değerlendirme rehberlerinin geliştirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine science teachers' views on the 2024 Science Curriculum developed within the framework of the Türkiye Century Education Model during its first year of implementation. The study focuses on teachers' experiences related to the objectives, content, teaching–learning process, and assessment components of the curriculum. A qualitative research approach with a phenomenological design was employed. The study group consisted of 18 fifth-grade science teachers working in Ceylanpınar district of Şanlıurfa province during the 2024–2025 academic year. Data were collected through semi-structured interviews and analyzed using descriptive analysis. The findings indicate that teachers generally evaluate the curriculum positively and emphasize its skill-based and student-centered structure. However, difficulties were identified in the implementation process, particularly regarding lack of guidance, insufficient instructional materials, and challenges in the assessment and evaluation dimension. The results suggest that in order to ensure effective implementation of the curriculum, there is a need for practice-oriented in-service training programs for teachers and the development of assessment and evaluation guides.