Machine learning supported phase controlled RFID system design for smart factory applications
Akıllı fabrika uygulamaları için makine öğrenimi destekli faz kontrollü RFID sistem tasarımı
  1. Tez No: 992973
  2. Yazar: İSMAİL AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Endüstri 4.0 ve akıllı fabrika paradigmalarının yaygınlaşmasıyla, fiziksel varlıkların gerçek zamanlı takibi için Nesnelerin İnterneti (IoT) tabanlı sistemlere duyulan ihtiyaç kritik bir düzeye ulaşmıştır. Ultra Yüksek Frekans Radyo Frekansı ile Tanımlama (UHF RFID) teknolojisi bu alanda temel bir rol oynamasına rağmen, metal yoğunluğu yüksek endüstriyel ortamlarda çok yollu sönümleme ve derin sinyal boşlukları nedeniyle ciddi performans kaybı yaşamaktadır. Bu doktora tezi, ETSI 865–868 MHz frekans bandı için optimize edilmiş, RF-düzleminde hüzme yönlendirme ve Makine Öğrenimi (ML) optimizasyonunu birleştiren aktif faz kontrollü bir 2x2 UHF RFID okuyucu anten sisteminin tasarımını, gerçekleştirilmesini ve deneysel doğrulamasını sunmaktadır. Donanım mimarisi, temassız kapasitif kuplaj beslemeli yüksek kazançlı askıda yama anten elemanları ve düşük karmaşıklıklı iki kanallı analog faz kontrol stratejisi üzerine kurulmuştur. Çalışmanın en özgün katkılarından biri, çevre koşullarına uyarlanmış sinyal davranışlarını yönetmek için geliştirilen zincirleme gözlemci-sentezleyici ML mimarisidir. Gözlemci aşaması, gürültülü RSSI ve faz ölçümlerinden etiket geometrisini çıkarmada %99,64 sıralama doğruluğuna ulaşarak endüstriyel kanaldaki port bağımlı tersleme etkilerini başarıyla çözümlemiştir. Sistemin performansı, AFSUAM Akıllı Fabrika Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi üzerinde beş farklı sabit hüzmeli referans antene karşı titizlikle test edilmiştir. Deneysel bulgular, kıyaslanan geleneksel sabit hüzmeli antenlerin en fazla %87,5 kapsama oranında kaldığını ve belirli bölgelerde sürekli okuma hataları verdiğini, buna karşın önerilen aktif faz kontrollü sistemin kör noktaları tamamen ortadan kaldırarak %100 kapsama sağladığını kanıtlamıştır. Ayrıca sistem, saniyede 45,83 okuma seviyesinde bir hedef okuma yoğunluğuna ulaşarak, en iyi performans gösteren ticari referans antene (37,28 okuma/sn) kıyasla %23'lük bir iyileşme sağlamış ve doğrusal dizili referans antenin (24,39 okuma/sn) performansını neredeyse ikiye katlamıştır. Bu çalışma, standart endüstriyel antenlerin yetersiz kaldığı zorlu ortamlarda kesintisiz varlık görünürlüğü sağlayan yapay zeka destekli bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As Industry 4.0 and smart factory paradigms have gained widespread adoption, the need for robust Internet of Things (IoT)-based systems for real-time tracking of physical assets has reached a critical level. Although Ultra-High Frequency Radio Frequency Identification (UHF RFID) technology is a fundamental enabler, its performance undergoes significant degradation in metallic-dense industrial environments due to multipath fading and deep spatial nulls. This doctoral thesis presents the design, implementation, and experimental validation of an active phase-controlled 2x2 UHF RFID reader antenna system, optimized for the ETSI 865–868 MHz band, engineered to mitigate these challenges through a synergy of RF-domain beam steering and Machine Learning (ML) optimization. The hardware architecture utilizes high-gain suspended patch antenna elements with a contactless capacitive coupling feed, integrated with a reduced-complexity two-channel analog phase-control strategy. A key innovation is the development of a chained observer-synthesizer ML framework to manage environment-conditioned signal behavior. The observer stage, utilizing Extra Trees regression, achieves a 99.64% sequence matching accuracy in inferring tag geometry from noisy RSSI and phase telemetry, effectively resolving the port-dependent mirroring effects of the industrial channel. System performance was validated at the AFSUAM Smart Factory facility against five different fixed-beam baseline antennas. Experimental results indicate that while conventional fixed-beam antennas remained limited to a maximum coverage ratio of 87.5% and exhibited persistent blind spots, the proposed active phase-controlled system achieved 100% coverage by effectively eliminating spatial dead zones. Furthermore, the proposed system reached a target read intensity of 45.83 reads/s, representing a 23% improvement over the best-performing commercial baseline (37.28 reads/s) and approximately doubling the performance of the linear array baseline (24.39 reads/s) under identical dwell constraints. This work offers a scalable, AI-driven solution that ensures seamless asset visibility where standard industrial antennas fail to provide reliable connectivity.