7-9 yaş arası çocuklar için 'animasyon destekli piyano öğretim yöntemi'
'The animation supported piano teaching method' for children aged 7-9
  1. Tez No: 505789
  2. Yazar: AYÇA AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE NERGİZ ŞAKİRZADE SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Araştırmanın amacı, 7-9 yaş arası öğrencilerin“legato-staccato”konusu üzerine planlanan on ders sürecinde kullanılan ADPÖ (Animasyon Destekli Piyano Öğretim) yönteminin, öğrencilerin piyano başarısı ve piyano performansı üzerine etkisinin ne olduğunun belirlenmesidir. Araştırmayı özgün kılan ilk nokta, teknoloji çağı çocuklarının bilgisayarlı öğretim metoduyla piyanoyu ve kavramlarını daha iyi öğrenebileceklerine ve derslere daha da ilgiyle ve merakla gelebileceklerine dikkat çekmek, ikicisi daha önce dünyada müzik ya da piyanoya yönelik animasyonlar yapılsa da bu projedeki gibi sistematik ve metodolojik olarak ve hikâyeleştirilerek yapılan ilk örnek olması, üçüncüsü de Türkiye çıkışlı ve sadece müzik ile ilgili bir çizgi filmin kahramanlarını örnek alan çocukların sanatsal aktivitelerle daha çok ilgilenmelerinin önünün açılabilmesi ve dördüncü olarak da çizgi filmdeki kahramanların kullandıkları sihirli güçlerin“müzikal yetenekler”olması sebebiyle öğrencilerin müzik yapmanın ayrıcalıklı bir yetenek olduğunu ve önemini fark etmeleri sağlanır. Araştırma nicel ve nitel olmak üzere iki aşamada yapılmıştır. Nicel aşamada öğrencilerin piyano başarısı ve piyano performansı üzerinde hangi yöntemin daha etkili olduğunun belirlenmesi için“GPÖ (Geleneksel Piyano Öğretim) Yöntemi ”görenle“ADPÖ Yöntemi”gören iki grup, yarı deneysel desenlerden“Ön test- son test kontrol gruplu deneysel modeliyle”karşılaştırılmıştır. Gruplar, seçkisiz atamayı içermeyen yarı deneysel desenlerden eşleştirme deseni ile deney ve kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Veri toplama araçları, zihinsel öğrenmelerin ölçülmesi için pilot çalışma ile güvenirlik katsayısı 0,96 olarak belirlenen“piyano başarı testi”, psikomotor öğrenmelerin yani piyano performansıın değerlendirilmesi için de maddelerinin güvenirlik katsayısı hesaplanarak“veri toplama araçları”başlığında sunulan rubrik ölçme aracı ve kontrol listesi kullanılmıştır. Bu testlerle elde edilen nicel veriler, SPSS 18 paket program ile analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel aşamasında ise“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ile katılımcı öğrencilere yöntemler hakkındaki görüşleri sorulmuştur. Elde edilen nitel bulgular da, verilerin azaltılması, kategorileştirilerek soru ve hipotezlerle ilişkilendirilip sunulması ve son olarak mantıklı bir içerikle sonuç çıkarılarak doğrulanması şeklinde analiz edilmiştir. Araştırma Karşıyaka Belediyesi Konservatuarı'nda gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, konservatuara yeni gelen 7-9 yaş arasındaki nota bilmeyen 36 öğrenciden oluşmuştur. Öğrenciler eşleştirme yöntemiyle, deney grubuna 18, kontrol grubuna 18 öğrenci olarak ayrılmıştır. Hangi grubun deney, hangi grubun kontrol grubu olacağı random yöntemiyle belirlenmiştir. Öğrencilerle toplam 5 hafta süren (Haftada 2 saat yani toplamda 10 saat) bir öğretim süreci yaşanmıştır. Deney aşamasında dersler bir uzmana izletilerek, görüşme yapılan katılımcıların görüşleriyle ders içindeki hareketlerinin ne derece örtüştüğü kontrol ettirilmiştir. ADPÖ yöntemi ile GPÖ yönteminin deneysel süreçle karşılaştırılmasında; ADPÖ yönteminin uygulandığı deney grubu öğrencileriyle GPÖ yönteminin uygulandığı kontrol grubu öğrencileri arasında ve tekrarlı ölçümlerle (ön-test,son-test, kalıcılık testi ölçümlerinde) elde edilen bulgulara göre piyano başarı puanları ve piyano performans testi puanlarının deney grubu (ADPÖ yöntemi uygulanan grup) lehine anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur. Görüşme sonuçlara göre, animasyonların, bilgisayar oyunlarının, piyano kitabının, renkli parmak eldivenlerinin ve oyun hamurlarının kullanılması, öğrenciler tarafından eğlenceli, dikkat çekici, öğretici, kalıcılığı güçlendirici, öğrenme ve yeniden hatırlamayı kolaylaştırıcı bulunmuştur. Netice olarak öğrenciler, piyano derslerinde bu materyallerin kullanılmasını sevmişlerdir. Sonuçlara göre, teknoloji çağında yaşayan öğrenciler için, pirinç dolu şişeler, yoğurt kabından perküsyon aletleri gibi el yapımı materyallerle derslerin işlenilmesi yeterli gelmemekte ve eğlenceli bulunmamaktadır. Çünkü öğrenciler bilgisayarla oynamaya ve animasyon izlemeye alışkındırlar. Dolayısıyla, öğrencilerin ilgilerinin, piyano derslerine devamlılıklarının, piyano başarılarının ve piyano performanslarının“Animasyon Destekli Piyano Öğretim Yöntemi”materyallerinin kullanılmasıyla arttırılabileceği düşünülerek ADPÖ yönteminin piyano derslerinde kullanımı ve yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is determined what is the influence of the students' piano success and performance by using“Animation Supported Piano Teaching”method is used in ten course planned on“legato-staccato”subject. The first point that makes research unique is draw attention to that children of technology age can learn better and can join to lessons interestedly by using computerized teaching method. The second is being the first piano method example is created systematically, methodically and animated stories are used, even though animations are done for piano and music in the whole world. The third is ensuring that children are involved in artistic activities thanks to animations is only about music and made in Turkey. The forth is making students aware of the pirivilege of making and interested music thanks to watching magical power of animated characters. The research was carried out in two stages as quantitative and qualitative. In quantitative stage, to determine which method is effective on students' piano success and piano performances, the control group ,who is educated by using Traditional Piano Teaching method, and the experimental group, who is educated by using Animation Supported Piano Teaching method, are compared by using“pretest posttest experimental design with control group”which is from semi-experimental desings. Groups were identified as experimental and control with maching design that is not including non-arbitrary assignment. Data collection tools are those:“piano success test”that is for mesuring mental learning and the confidence coefficient of the test is determined as 0,96 with pilot study. The other data collection tools are rubric measuring instrument and control list constitute piano performances tests. These tests are used for mesuring psychomotor skills. the datas obtained from these tests are analyzed by SPSS 18 program. In qualitative stage, sudents' opinions were obtained by using“semi-structed interview form”Datas are analyzed according to Dey's“qualitative analysis”technic. This technic includes description, classification and correlation steps. The research has been realized in Karsiyaka Municipal Conservatory piano classes in Izmir province. 36 students who don't know to read note and are between the age of 7-9 constitue the population of the study. Students are divided into two groups as experiment group of 18 students and control group of 18 students. Separation of groups as control and experiment is determined by the random method. Students are taken piano lessons in five weeks (two hours a week). Lessons are in the experimental phase controlled by specialists. Then, these specielits' views and students's opinions were compared. Thus, validity and reliability of student opinions were checked. And also, in data collecting and analyzing processes, to increase the valididty and reliability of the research, all the interviews were recorded and transcribed into text afterwards. In experimental phase, in comparison of Animation Supported Piano Teaching method with Traditional Piano Teaching method, according to the findings were obtained from between the experiment group students who were subject to Animation Supported Piano Teaching method and the control group students who were subject to Traditional Piano Teaching method and repeated measurements, significant difference has been found in favor of the experiment group related with piano successes and piano performances. According to interview results, using animations, computer games, piano teaching book, colorful finger gloves and play dough are thought to be entertaining, striking, instructive, persistence enhancer, facilitating learning and reviving in the mind, by students. In conclusion, students like using these materials in piano lessons. According to these results, it can be said that for students who live in the age of technology, handmade materials, such as rice-filled bottles, percussions from yoghurt pots, are not sufficient to teach piano playing and using these handmade materials are not funny, because they are used to play computer and watch animations (cartoons). As a result, students' interests and continuities in piano lessons can be increased by using animation supported piano teaching method's materials.