Oğuz Kağan Ergenekon ve Dede Korkut destanlarında bağımsızlık
Independence in the epics of Oğuz Kağan Ergenekon and Dede Korkut
- Tez No: 992974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Türk milletinin kimlik oluşumunda önemli yer tutan bağımsızlık kavramı, Türklerin kurdukları devletleri, sürdürdükleri hayat tarzı ve yaşantılarına dair bilgiler içeren destanlarına aktarılmıştır. Destanlar, toplumun düşünce yapısını, kahramanlık anlatılarını, kültürel değerlerini ortaya koyan bilgiler içermektedir. Bu tez çalışması, Türk destan geleneğinin üç temel metni olan Oğuz Kağan Destanı, Ergenekon Destanı ve Dede Korkut Destanında yer alan bağımsızlık temasını karşılaştırmalı bir yaklaşımla incelemeyi amaçlamaktadır. Söz konusu destanlar, farklı dönem ve coğrafyalarda ortaya çıkmış olsalar da Türk milletinin tarih boyunca benimsediği bağımsız yaşama arzusu kahramanlık anlayışı ve hürriyet mücadelesi etrafında şekillenen ortak bir zihniyetin ürünüdür. Çalışmada, destanlardaki bağımsızlık olgusu sadece siyasal değil; aynı zamanda kültürel, ahlaki ve toplumsal yönleriyle ele alındı. Çalışma, destanlar aracılığıyla Türk milletinin güçlü liderler öncülüğünde sürdürdüğü bağımsızlık anlayışının tarihî sürekliliğini ve kültürel kökenlerini ortaya koyarak, bu anlayışın çağlar içinde nasıl yeniden üretildiği ve kuşaktan kuşağa aktarıldığını göstermeyi hedeflemektedir. İncelemeler sonucu destanlardaki bağımsızlık teması, Türk topluluklarının varlığının temel şartı ve ortak ideali olarak ele alınmıştır. Sonuç itibariyle, söz konusu bağımsızlık milletlerin varlığını koruması için vazgeçilmez bir değer olarak vurgulanmış, yalnız siyasal bir tanım olarak değil, manevi ve kültürel açıdan da bir bütün halinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of independence, which has an important place in the formation of the identity of the Turkish nation, has been transferred to the epics of the Turks, which contain information about the states they founded, their lifestyle and their lives. Epics contain information that reveals the mentality, heroic narratives and cultural values of the society. This thesis study aims to examine the theme of independence in the three basic texts of the Turkish epic tradition, the Epic of Oğuz Kağan, the Epic of Ergenekon and the Epic of Dede Korkut, with a comparative approach. Although the epics in question emerged in different periods and geographies, they are the product of a common mentality shaped around the desire to live independently, the understanding of heroism and the struggle for freedom that the Turkish nation has adopted throughout history. In the study, the phenomenon of independence in epics is not only political; it was also discussed with its cultural, moral and social aspects. The study aims to reveal the historical continuity and cultural roots of the understanding of independence maintained by the Turkish nation under the leadership of strong leaders through epics, and to show how this understanding has been reproduced over the ages and passed down from generation to generation. As a result of the examinations, the theme of independence in the epics was considered as the basic condition and common ideal of the existence of Turkish communities. As a result, the independence in question has been emphasized as an indispensable value for the preservation of the existence of nations, and it has been considered as a whole not only as a political definition but also in spiritual and cultural terms.