Anonim ortaklıkta nakdi sermaye koyma borcunda temerrüdün sonuçları
Consequences of default on the obligation to contribute cash capital in a joint stock company
  1. Tez No: 992982
  2. Yazar: ABDULLAH REVAHA GENCER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL SEZGİN HUYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, anonim ortaklıkta nakdi sermaye borcunda temerrüdün sonuçlarını konu almaktadır. Üç bölümden oluşan tezde, öncelikle nakdi sermaye borcunun ifasında temerrüdün şartları incelenmiş ve bu kapsamda borcun muacceliyetine ilişkin farklı ihtimaller ele alınmıştır. Daha sonra temerrüdün gerçekleşmesi halinde gündeme gelebilecek temerrüt faizi, ceza koşulu ve munzam zarar talepleri incelenmiştir. Son olarak temerrüdün ortaklıklar hukukuna özgü sonucu olan ıskat kurumu ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis examines the legal consequences of default in the payment of cash capital contributions in joint stock companies. The thesis is structured in three chapters. The first chapter analyses the conditions under which default in the performance of the cash capital obligation occurs and explores the various legal possibilities for the discharge of this debt. The second chapter discusses the potential legal consequences of default, including default interest, penalty clauses, and claims for additional damages. The final chapter focuses on the institution of forfeiture of shares, a remedy specific to partnership law, and provides a detailed analysis of its application in this context.