Bergson felsefesinin gelişim seyri: Bilinç, dış dünya ve hayat
The evolution of Bergson's philosophy: Consciousness, the external world and life
- Tez No: 992983
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Henri Bergson'un felsefesi bağlamında bilinç, madde, dış dünya ve hayat kavramlarının felsefe tarihindeki konumu ile bu kavramların düşünsel gelişime etkileri ele alınmıştır. Bergson'un özgürlük, zaman, süre (durée), yaratıcı evrim (élan vital) gibi temel kavramları, felsefe tarihindeki diğer düşünce akımlarıyla karşılaştırmalı olarak incelenmiş; bu kavramların çağdaş felsefi yorumlarla yeniden değerlendirilmesi yoluyla bir senteze ulaşılmıştır. Tez kapsamında, bilinç, zihin, madde, dış dünya, zaman ve yaşam gibi temel olguların metafizik düşünce üzerindeki etkileri de irdelenmiştir. Bu bağlamda, Bergson'un metafiziği, yalnızca spekülatif bir sistem olarak değil, aynı zamanda bilim, bilinç ve deneyim temelli bir yorum alanı olarak ele alınmış, onun kavramlarının çağdaş metafizik tartışmalardaki yeri tartışılmıştır. Bergson'un yaratıcı evrim kuramı ile doğa-bilinç ilişkisi, özgürlük ile benlik arasındaki bağıntı ve süre kavramının zaman anlayışımıza etkisi gibi konuları merkeze alarak, felsefe tarihindeki önemli kırılma noktalarından birini yeniden okumayı amaçlamaktadır. Böylece bu tez, Bergson'un felsefesinin bütüncül bir değerlendirmesini sunmakta; onun düşüncesinin güncelliğini ve çağdaş felsefi yorumlara açıklığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research investigates the role of Henri Bergson's philosophy in shaping the concepts of consciousness, matter, the external world, and life within the history of philosophy, while analyzing their contribution to the evolution of thought. Core notions such as freedom, time, duration (durée), and creative evolution (élan vital) are examined through a comparative framework with other philosophical traditions and reinterpreted within modern contexts to achieve a synthetic perspective. The study emphasizes the metaphysical implications of consciousness, mind, matter, time, and life, presenting Bergson's metaphysics not merely as a speculative system but as an experience- and science-oriented approach that resonates with contemporary debates. By addressing Bergson's theory of creative evolution, the interplay between nature and consciousness, the relationship between freedom and the self, and the role of duration in shaping our understanding of time, the thesis highlights a crucial turning point in the history of philosophy. Ultimately, it offers a holistic reassessment of Bergson's thought, underlining both its philosophical relevance and its enduring significance for current discussions.