Bireysel kültürel değerler ile örgüt kültürü uyumunun çalışan performansına etkisi: Bir tekstil firmasında alan araştırması
The effect of person-organization fit between individual cultural values and organizational culture on employee performance: A field research in a textile firm
- Tez No: 992981
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞLIYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
İşletmeler için insan kaynakları, stratejik öneme sahip psiko-sosyal bir varlıktır. Özellikle küresel rekabetin yoğun olduğu tekstil sektöründe; verimli, etkin ve sürdürülebilir bir başarı için çalışan performansı büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmada; bireysel kültürel değerlerin ve örgüt kültürünün çalışan performansı üzerindeki etkileri ile bu değişkenler arasındaki ilişkiler Kahramanmaraş'taki tekstil çalışanları özelinde incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yoluyla belirlenen 368 sektör çalışanı oluşturmaktadır. Verilerin analizinde frekans analizi, güvenilirlik analizi, korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizleri uygulanmıştır. Yapılan analizler neticesinde; katılımcıların büyük çoğunluğunun erkek ve evli olduğu, önemli bir kısmının ise mevcut görevlerini aldıkları eğitimle uyumlu bulmadığı saptanmıştır. İstatistiksel bulgular, hem bireysel kültürel değerlerin hem de algılanan örgüt kültürünün çalışan performansı üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkisinin olduğunu ortaya koymuştur. Regresyon modeli çerçevesinde elde edilen veriler, çalışanların kişisel değer yargıları ile işletmenin kültürel yapısı arasındaki uyumun iş çıktılarını doğrudan etkilediğini doğrulamaktadır. Sonuç olarak, tekstil işletmelerinde performansın artırılması için teknik süreçlerin yanı sıra kültürel uyumun ve çalışan bağlılığının gözetilmesi gerektiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Human resources represent a psycho-social asset of strategic importance for enterprises. Especially in the textile sector, where global competition is intense, employee performance is crucial for productivity, efficiency, and sustainable success. In this research, the effects of individual cultural values and organizational culture on employee performance, and the relationships between these variables, were examined specifically among textile workers in Kahramanmaraş. The research sample consists of 368 sector employees determined through convenience sampling, one of the non-probability sampling methods. Frequency analysis, reliability analysis, correlation, and multiple linear regression analyses were applied in the data analysis process using SPSS 25. As a result of the analyses, it was determined that the majority of the participants were male and married, and a significant portion did not find their current duties compatible with the education they received. Statistical findings revealed that both individual cultural values and perceived organizational culture have a positive and significant effect on employee performance. The data obtained within the framework of the regression model confirms that the fit between employees' personal value judgments and the cultural structure of the enterprise directly affects work outputs. Consequently, it has been concluded that in order to increase performance in textile enterprises, cultural fit and employee commitment should be considered alongside technical processes.