Trafik kazalarından kaynaklı taksirle yaralama suçu
The offense of negligent bodily injury arising from traffic accidents
  1. Tez No: 992984
  2. Yazar: EBUZER İÇYEROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAADDİN EGEMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 22. maddesinde düzenlenen taksir kavramı ile aynı Kanun'un 89. maddesinde düzenlenen taksirle yaralama suçunu, trafik kazaları bağlamında incelemektedir. Trafik kazaları neticesinde meydana gelen yaralanmalar, failin kusurunun niteliği ve derecesi bakımından özellikle basit taksir, bilinçli taksir ve olası kast ayrımı çerçevesinde ciddi hukuki tartışmalara yol açmaktadır. Çalışmada, taksir kavramının teorik temelleri ile Türk Ceza Hukuku'ndaki normatif düzenlemeleri birlikte ele alınmaktadır. Bu kapsamda özellikle trafik kazaları özelinde bilinçli taksir ile olası kast arasındaki ayrımın hangi ölçütlere göre yapılması gerektiği incelenmektedir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kast ve taksir kavramları, taksirin tarihsel gelişimi, öğretideki teoriler ve basit taksir–bilinçli taksir ayrımı ele alınmaktadır. İkinci bölümde taksirle yaralama suçunun maddi ve manevi unsurları, nitelikli hâlleri, cezanın belirlenmesine etki eden hususlar ile hukuka aykırılık ve şahsi cezasızlık sebepleri incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise suçun özel görünüş biçimleri ile soruşturma ve kovuşturma aşamaları değerlendirilmektedir. Bu çalışma, trafik kazalarından kaynaklanan taksirle yaralama suçunun teorik ve pratik yönlerini ortaya koyarak, kusur sorumluluğunun daha tutarlı ve öngörülebilir şekilde değerlendirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the concept of negligence regulated under Article 22 of the Turkish Penal Code No. 5237, together with the offense of negligent injury regulated under Article 89 of the same Code, within the context of traffic accidents. Injuries resulting from traffic accidents give rise to serious legal debates, particularly regarding the nature and degree of the offender's fault, within the framework of the distinction between simple negligence, conscious negligence, and eventual intent. The study addresses both the theoretical foundations of the concept of negligence and its normative regulation under Turkish Criminal Law. In this context, it specifically examines the criteria according to which the distinction between conscious negligence and eventual intent should be made, particularly in relation to traffic accidents. The thesis consists of three chapters. The first chapter discusses the concepts of intent and negligence, the historical development of negligence, the theories in legal doctrine, and the distinction between simple negligence and conscious negligence. The second chapter examines the material and mental elements of the offense of negligent injury, its aggravated forms, the factors affecting the determination of punishment, as well as unlawfulness and personal grounds for exemption from punishment. The third chapter evaluates the special forms of appearance of the offense and the stages of investigation and prosecution. This study aims to contribute to a more consistent and predictable assessment of fault liability by presenting both the theoretical and practical aspects of the offense of negligent injury arising from traffic accidents.