Disaster risk management model with co-design approach: Time distributed, iterative, and formative solutions
Ortaklaşa tasarım yaklaşımı ile afet risk yönetim modeli: Zamana dağıtılmış, yinelemeli ve biçimlendirici çözümler
- Tez No: 992985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER TALU, DOÇ. DR. AYÇA TUNÇ COX
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Urban and Regional Planning, Industrial Design
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ortaklaşa tasarım yaklaşımını merkeze alan zamana dağıtılmış, yinelemeli ve biçimlendirici bir afet risk yönetim modeli tasarlamayı amaçlamaktadır. Çalışma temelde, tasarım odaklı düşünme araçları ile afetzedelerin ve uzmanların deneyimlerinin kullanılarak ihtiyaçlarının tespitine ve bununla birlikte ortaya çıkan öneri modeli kapsamaktadır. Model, afet sonrası afetzedelerin ve sahada çalışan uzmanların ihtiyaçlarına erişimi kolaylaştırmayı, acil müdahaleyi sağlamayı ve potansiyel riskleri en aza indirmeyi hedeflemektedir. Bununla birlikte model ortaklaşa tasarım ile karar verme süreçlerini desteklediği için de toplumsal farkındalığı arttırarak afet bilincinin oluşmasına katkı sağlamaktadır. Zamana yayılmış, yinelemeli ve biçimlendirici bir yaklaşımı benimseyen çalışma, teorik ve uygulamalı eğitim, atölye programları ve senaryo temelli aksiyon planları ile birlikte stratejiler geliştirmeye yönelik tasarlanmıştır. Tüm bu süreçleri ise yerel düzeyde ve çok paydaşlı bir kapsamda temellendirmiş, paydaşlara rol ve grup tanımlayarak aşamalara katkısını arttırıp çalışmaya uzun vadeli bağlığının sağlaması hedeflenmiştir. Çalışmaya başlarken paydaşları tanımak ve sorunları direkt deneyimlerden tespit etmek amacıyla afetzedeler ve sahada çalışmış uzmanlar ile görüşmeler yapılmış, Türkiye afet yönetim sistemi analiz edilmiş, ortaklaşa tasarım yaklaşımı ile üretilmiş çalışmalar incelenerek derlenmiş ve veriler toplanmıştır. Sonuç olarak bu çalışma afet öncesi hazırlık, afet anı müdahale ve sonrası iyileştirme süreçlerini eş zamanlı destekleyerek çok paydaşlı, ortaklaşa tasarım temelli bir afet yönetim modeli tasarlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to design a time-distributed, iterative, and formative disaster risk management model centered on a co-design approach. The main focus of the study essentially involves identifying the needs of disaster survivors and experts using design-thinking tools and their experiences, along with the resulting proposal model. The model aims to facilitate access to the needs of disaster survivors and experts working in the field after a disaster, ensure emergency response, and minimize potential risks. Furthermore, as the model supports decision-making processes through co-design, it contributes to raising social awareness and fostering disaster awareness. Adopting a time-distributed, iterative, and formative approach, the study is designed to develop strategies through theoretical and practical training, workshop programs, and scenario-based action plans. All these processes are grounded at the local level and within a multi-stakeholder scope, with the aim of increasing stakeholders' contribution to the stages by defining their roles and groups, thereby ensuring their long-term commitment to the work. At the outset of the work, interviews were conducted with disaster survivors and experts who had worked in the field to identify stakeholders and problems based on direct experiences. The Turkish Disaster Management System was analyzed, studies produced using a co-design approach were reviewed and compiled, and data was collected. Consequently, this study aims to design a multi-stakeholder, co-design based disaster management model that simultaneously supports pre-disaster preparedness, disaster response, and post-disaster recovery processes.