How has Rwanda's post-conflict developments affected Sierra Leone's transformation?
Rwanda'nın çatışma sonrası gelişmeleri, Sierra Leone'nin dönüşümünün nasıl etkilemiştir?
  1. Tez No: 992999
  2. Yazar: IBRAHIM MOHAMMAD SOW
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EFSER RANA COŞKUN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ruanda ve Sierra Leone'un çatışma sonrası kalkınma süreçlerini karşılaştırmalı olarak inceleyerek her iki ülkenin toparlanma dönemini şekillendiren temel siyasi, ekonomik, sosyal ve kurumsal dinamikleri analiz etmektedir. 1994'te Ruanda'da ve 1991–2002 yılları arasında Sierra Leone'da meydana gelen yoğun çatışmaların ardından her iki ülke, farklı yönetim modelleri, uluslararası müdahale düzeyleri ve sosyo-ekonomik koşullar altında yeniden yapılanma sürecine girmiştir. Bu araştırmanın amacı, Ruanda'nın soykırım sonrası geliştirdiği kalkınma modelinin sonuçlarını değerlendirmek ve bu modelin hangi unsurlarının Sierra Leone'a uyarlanabileceğini belirlemektir. Çalışma, çatışma sonrası yeniden yapılanma, yönetişim, adalet, uzlaşma ve sosyo-ekonomik dönüşüm konularına ilişkin kapsamlı literatür ve kuramsal çerçevelerden yararlanarak karşılaştırmalı analiz için teorik bir temel oluşturur. Güçlü merkezi yönetişim, ulusal birlik ve planlı kalkınmaya dayanan Ruanda modeli; siyasi, ekonomik, sosyal ve eğitim boyutlarıyla ele alınmıştır. Sierra Leone'un savaş sonrası deneyimi ise siyasi reformlar, adalet mekanizmaları, uluslararası barış inşası desteği ve zayıf kurumlar, genç işsizliği ve bölgesel eşitsizlikler gibi kalıcı sorunlar üzerinden değerlendirilmiştir. Nitel karşılaştırmalı bir yöntemle yürütülen çalışma, Ruanda'dan alınabilecek çok sayıda ders—yönetişim reformlarından sosyal bütünleşme politikalarına kadar—ortaya koyarken, bu unsurların Sierra Leone'da doğrudan uygulanmasını sınırlayabilecek yapısal ve kültürel farklılıklara da dikkat çekmektedir. Analiz, Ruanda modelinin yol gösterici olduğunu ancak etkili bir uyarlamanın Sierra Leone'un kendine özgü tarihsel ve sosyo-ekonomik koşullarını dikkate almak zorunda olduğunu vurgulamaktadır. Çalışma, başarılı bir çatışma sonrası toparlanmanın güçlü kurumlara dayalı, kapsayıcı yönetişim yaklaşımını benimseyen ve uzun vadeli kalkınma planlamasına odaklanan yerel politikalara bağlı olduğunu savunmaktadır. Sierra Leone için öneriler; yönetişimin güçlendirilmesi, ekonomik çeşitlendirme, gençlerin güçlendirilmesi ve yerel ihtiyaçlara uygun uzlaşma mekanizmalarının geliştirilmesini içermektedir. Ayrıca, Sahra Altı Afrika'daki çatışma sonrası kalkınma modellerinin uzun vadeli sürdürülebilirliği üzerine gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the divergent post-conflict development pathways of Rwanda and Sierra Leone, focusing on the key political, economic, social, and institutional determinants that shaped their respective recovery outcomes. After enduring intense conflict—Rwanda in 1994 and Sierra Leone from 1991 to 2002— both nations initiated reconstruction under distinct governance systems, varying degrees of international engagement, and different socio-economic realities. The purpose of this research is to evaluate the outcomes of Rwanda's post-genocide development model and identify which components could be transferred to Sierra Leone. The analysis draws on comprehensive literature and theoretical models relating to post-conflict reconstruction, governance, justice, reconciliation, and socio-economic transformation to frame the comparative analysis. Rwanda's recovery system, driven by strong centralized governance and an emphasis on unity and planned development, is assessed across political, economic, social, and educational dimensions. Sierra Leone's post-war experience is reviewed through its political reforms, justice, international peacebuilding support, and persistent challenges such as weak institutions, youth unemployment, and regional disparities. Through a qualitative comparative approach, the study identifies multiple lessons from Rwanda— ranging from governance reforms to social integration initiatives—while acknowledging structural and cultural limits that may hinder their direct application in Sierra Leone. The analysis demonstrates that although Rwanda's model is instructive, but effective adaptation must consider Sierra Leone's unique historical and socio-economic circumstances. The study argues that successful post-conflict recovery must rely on locally designed policies anchored in strong institutions, inclusive governance, and long-term development planning. Recommendations proposed for Sierra Leone include strengthening governance, economic diversification, youth empowerment, and developing reconciliation mechanisms that reflect local community needs. The study further suggests avenues for future research, especially regarding the long-term sustainability of post-conflict development approaches in Sub-Saharan Africa.