KOAH tanılı hastalarda mesleki maruziyetin, KOAH semptomları ve alevlenme sayısı üzerine etkisi
The impact of occupational exposure on symptoms and exacerbation frequency in patients with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 993010
- Danışmanlar: PROF. DR. YELDA VAROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, KOAH'lı hastalarda metal, inorganik ve organik tozlar, çiftlik hayvanı maruziyeti, kimyasal ajanlar ve yakın insan teması gibi mesleki ve çevresel maruziyetlerin; hastalık seyri, alevlenme sıklığı ve hastane yatışları üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve bu maruziyetlerin tekil etkilerinin yanı sıra kümülatif ve etkileşimli etkilerini ortaya koymaktır. GEREÇ VE YÖNTEM Bu kesitsel çalışmaya tanı almış 301 KOAH hastası dâhil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, sigara öyküsü, komorbiditeleri ile mesleki ve çevresel maruziyet türleri, süresi ve yoğunluğu kaydedilmiştir. Solunum fonksiyon testleri, mMRC ve CAAT anketleri, yaşam kalitesi ölçekleri, yıllık alevlenme sayısı ve hastane yatış sayıları değerlendirilmiştir. Maruziyetlerin klinik sonlanımlar üzerindeki etkileri, ana etkiler ve maruziyetler arası etkileşimleri incelemek amacıyla iki yönlü ANOVA testleri kullanılarak analiz edilmiştir. BULGULAR Çalışmaya dâhil edilen hastaların yaş ortalaması 66,7±8,8 yıl olup, %79,7'si erkekti. Ortalama vücut kitle indeksi 25,1±5,5 kg/m² olarak saptandı. Hastaların %68,4'ü asgari ücretin altında sosyoekonomik düzeye sahipti ve %80,4'ü ailesiyle birlikte yaşamaktaydı. Ortalama Charlson Komorbidite İndeksi skoru 4,2±2,1 idi. Hastaların %93,7'sinde aktif veya geçmiş sigara öyküsü bulunmaktaydı; sigara içenlerde ortalama paket-yıl değeri 55,0±29,7 idi. Solunum fonksiyon testlerinde ortalama FEV₁ %41,7±16,0, FVC %57,9±18,2 ve DLCO %47,9±20,4 olarak ölçüldü. Hastaların %81,1'i GOLD Grup E'de yer aldı. Yıllık ortalama alevlenme sayısı 3,2±1,5, hastane yatış sayısı 1,5±1,3 idi. Hastaların %34,2'sinde metal, %40,9'unda inorganik toz, %40,9'unda organik toz ve %38,5'inde reaktif kimyasal maruziyeti saptandı. Maruziyetlerin %84,7'si 10 yılın üzerindeydi ve ortalama toplam maruziyet süresi 25,4±12,8 yıl olarak hesaplandı. SONUÇ Bu çalışmada, KOAH klinik seyri ve hastalık yükünün tekil maruziyetlerden ziyade, maruziyetlerin süre, yoğunluk ve eşzamanlılığı ile oluşan kümülatif etki üzerinden belirlendiği gösterilmiştir. Alevlenme sıklığı ve hastane yatışları üzerindeki etkilerin ana etkilerden çok maruziyetler arası etkileşimler yoluyla ortaya çıkması, KOAH değerlendirme ve yönetiminde çok değişkenli ve etkileşim temelli yaklaşımların önemini vurgulamaktadır. Anahtar Kelimeler Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, Mesleki maruziyet, Kümülatif maruziyet, Metal maruziyeti, Alevlenme, Hastaneye yatış.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of occupational and environmental exposures—including metal, inorganic and organic dust, chemical agents, livestock exposure, and close human contact—on disease course, exacerbation frequency, and hospitalizations in patients with COPD. MATERIALS AND METHODS This cross-sectional study included 301 patients diagnosed with COPD. Demographic characteristics, smoking history, comorbidities, and types, duration, and intensity of occupational and environmental exposures were recorded. Pulmonary function tests, symptom burden assessed by the modified Medical Research Council (mMRC) scale and COPD Airways Assessment Test (CAAT), quality of life measures, annual exacerbation frequency, and number of hospitalizations were evaluated. The effects of exposures on clinical outcomes were analyzed using two-way analysis of variance to assess both main effects and interaction terms. RESULTS The mean age of the patients was 66.7±8.8 years, and 79.7% were male. The mean body mass index was 25.1±5.5 kg/m². Most patients had low socioeconomic status (68.4%), and 80.4% lived with their families. The mean Charlson Comorbidity Index score was 4.2±2.1. A history of current or former smoking was present in 93.7% of patients, with a mean smoking exposure of 55.0±29.7 pack-years. Mean pulmonary function values were FEV₁ 41.7±16.0%, FVC 57.9±18.2%, and DLCO 47.9±20.4%. The majority of patients were classified as GOLD Group E (81.1%). The mean annual exacerbation rate was 3.2±1.5, and the mean number of hospitalizations was 1.5±1.3. Metal exposure was present in 34.2%, inorganic dust in 40.9%, organic dust in 40.9%, and reactive chemical exposure in 38.5% of patients. Exposure duration exceeded 10 years in 84.7% of cases, with a mean cumulative exposure duration of 25.4±12.8 years. CONCLUSION The findings indicate that COPD disease burden is determined not by single risk factors, but by cumulative effects of exposure duration, intensity, and coexistence. Interaction effects on exacerbations and hospitalizations highlight the importance of multivariable approaches in occupational COPD management. Keywords Chronic obstructive pulmonary disease, Occupational exposure, Cumulative exposure, Metal exposure, Exacerbation, Hospitalization.