Türk hukukunda soybağının reddi
Denial of lineage in Turkish law
- Tez No: 993069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA GÜRPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Toplumun en temel yapı taşını oluşturan aile, tarih boyunca hem devletler hem de bireyler için önemini sürdürmüştür. Aile, toplumun devamı ve sağlam bir düzen için vazgeçilmez bir olgu olmuştur. Aileyi birbirine bağlayan kavram soybağıdır. Bu nedenle Türk Hukuku için de her zaman aile ve aileyi oluşturan bireyler arası soybağının düzgün tespiti ve kurulması önem arz etmektedir. Türk Medeni Kanunu ailenin ve çocuğun korunmasını temel bir öncelik olarak ele almıştır. Bu konu bu doğrultuda Kanun'da kapsamlı biçimde düzenlenmiştir. Bu ayrıntılı düzenlemenin bir yansıması olarak çalışmamızın da konusunu oluşturan soybağının reddi davasını özel olarak düzenlemiştir. Türk Medeni Kanunu'nun hayata geçirilmesiyle beraber soybağı konusunda da köklü değişiklikler yaşanmıştır. Çalışmamızda bu yeniliklerin getirdiklerini, öğretinin görüşleri ve Yüksek Mahkeme içtihatları çerçevesinde detaylıca inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
The family, constituting the most fundamental building block of society, has maintained its significance for both states and individuals throughout history. It has been an indispensable phenomenon for social continuity and a robust social order. The concept that binds the family together is filiation. For this reason, the proper determination and establishment of the lineage between the family and the individuals who constitute it have always been important for Turkish Law. The Turkish Civil Code has treated the protection of the family and the child as a fundamental priority. This subject has been comprehensively regulated in the Code in line with this priority. As a reflection of this detailed regulation, the Code specifically addresses the action for the denial of filiation, which is also the subject of our study. With the implementation of the Turkish Civil Code, radical changes have also occurred regarding filiation. In our study, we will examine in detail the outcomes of these innovations within the framework of scholarly opinions and Supreme Court precedents.