Ebeveyn suçluluğu ve bilişsel çarpıtmaların ebeveyn tükenmişliği üzerindeki rolü
The role of parental guilt and cognitive distortions in parental burnout
  1. Tez No: 993161
  2. Yazar: ZEYNEP ZEHRA GÜNTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, ebeveyn suçluluğunun ebeveyn tükenmişliği üzerindeki yordayıcı etkisini ve bu ilişkide bilişsel çarpıtmaların aracı rolünü incelemektir. Araştırma, 0-24 yaş arasında çocuğa sahip olan ve psikiyatrik tanısı bulunmayan 300 ebeveynden oluşan bir örneklemde gerçekleştirilmiştir. Doğum sonrası depresyon semptomlarının karıştırıcı etkisini en aza indirmek amacıyla, 0-12 aylık bebeği olan anneler çalışma dışı bırakılmıştır. Katılımcılar, Sosyodemografik Bilgi Formu, Ebeveyn Suçluluğu Ölçeği (ESÖ), Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği (BÇÖ-R) ve Ebeveyn Tükenmişliği Ölçeği'ni (ETÖ) çevrimiçi olarak doldurmuştur. Çocuk sayısı, ebeveyn yaşı, çalışma durumu, eğitim düzeyi ve çocuğun hayatına katılımın kontrol edildiği analizler, ebeveyn suçluluğunun tükenmişlik üzerinde anlamlı bir doğrudan etkisi olduğunu göstermiştir. Bilişsel çarpıtmaların bu ilişkide istatistiksel olarak anlamlı bir aracılık rolü oynadığı bootstrap analiziyle doğrulanmıştır. Kadın olmak, genç bir ebeveyn olmak ve 14 yaşından küçük çocuğa sahip olmak, daha yüksek tükenmişlik düzeyleri ile ilişkilendirilmiştir. Sonuç olarak, ebeveyn suçluluğunun tükenmişliği hem doğrudan hem de bilişsel çarpıtmalar yoluyla dolaylı olarak artırdığı bulunmuştur. Bu bulgular, ebeveyn tükenmişliği ile başa çıkmaya yönelik müdahale programlarında, sadece suçluluk duygularını değil, aynı zamanda işlevsiz bilişsel süreçleri hedef almanın kritik önemine işaret etmektedir. Çalışma, ebeveynlik psikolojisi alanında suçluluk, biliş ve tükenmişlik arasındaki ilişkisel süreçlere ışık tutan ilk araştırmalardan biri olarak kuramsal bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the direct effect of parental guilt on parental burnout and the mediating role of cognitive distortions in this relationship. The research was conducted with a sample of 300 parents who have children aged 0-24 and do not have a psychiatric diagnosis. To minimize the confounding effect of postpartum depression symptoms, mothers with babies aged 0-12 months were excluded from the study. Participants completed the Sociodemographic Information Form, Parental Guilt Scale, Cognitive Distortions Scale, and Parental Burnout Scale online. Analyses controlling for the number of children, parental age, employment status, education level, and involvement in the child's life showed that parental guilt had a significant direct effect on burnout. Bootstrap analysis confirmed that cognitive distortions played a statistically significant partial mediating role in this relationship. Being female, being a younger parent, and having a child under 14 years of age were associated with higher levels of burnout. In conclusion, parental guilt was found to increase burnout both directly and indirectly through cognitive distortions. These findings highlight the critical importance of targeting not only guilt feelings but also dysfunctional cognitive processes in intervention programs aimed at coping with parental burnout. The study provides a theoretical contribution as one of the first research studies in the field of parenting psychology to shed light on the causal processes between guilt, cognition, and burnout.