Paderbornlu Oliver'in“Historia Damiatina”adlı eserinin çevirisi ve değerlendirmesi
Translation and evaluation of Oliver of Paderborn's“Historia Damiatina”
- Tez No: 993167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SERDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
V. Haçlı Seferi (1217–1221), Haçlı tarihinin askerî, siyasî ve dinî boyutlarının en yoğun biçimde iç içe geçtiği seferlerinden biri olup özellikle Mısır merkezli stratejisiyle önceki Haçlı Seferlerinden ayrılmaktadır. Bu sefer, Haçlıların Kudüs'e doğrudan yönelmek yerine, Eyyûbî Devleti'nin en önemli ekonomik ve stratejik merkezlerinden biri olan Dimyat'ı ele geçirerek Doğu'daki güç dengelerini kendi lehlerine çevirmeyi amaçladıkları bir girişim olarak öne çıkmaktadır. Bu süreç, Papalığın yönlendirici rolü ile Haçlı orduları arasındaki otorite sorunlarının ve Müslüman tarafın siyasî ve askerî tepkilerinin çağdaş bir tanığın anlatısı üzerinden izlenebildiği dikkat çekici tarihsel bir çerçeve sunmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, V. Haçlı Seferi'nin görgü tanığı olan Paderbornlu Oliver'ın, Latince olarak kaleme almış olduğu“Historia Damiatina”adlı eserini incelemek ve bu eserin Türkçeye kazandırılmasını sağlamaktır. Bu bağlamda, çalışmanın ilk aşamasında Paderbornlu Oliver'ın hayatı, dinî kimliği ve Haçlı Seferleri içindeki konumu açıklanmış; ardından kaleme aldığı eserler ve bu eserlerin nüshaları hakkındaki bilgiler ele alınmıştır. Daha sonra“Historia Damiatina”adlı eser, orijinali olan Latince metne sadık kalınarak İngilizce versiyonu da incelenmiş ve Türkçeye çevirisi yapılmıştır. Çeviri yapılırken gerekli görülen yerlerde açıklayıcı dipnotlarla metin desteklenmiştir. Çalışmanın değerlendirme bölümünde ise“Historia Damiatina”nın V. Haçlı Seferi'ni ele alış biçimi, yazarın olaylara yaklaşımı ve metnin tarihsel güvenilirliği tartışılmıştır. Bu çerçevede, Oliver'ın anlatısının Haçlı zihniyetini, Papalığın beklentilerini ve sefer sürecinde yaşanan iç çatışmaları anlamak açısından önemli bir kaynak niteliği taşıdığı ortaya konulmuştur. Böylece bu çalışma, hem V. Haçlı Seferi literatürüne katkı sağlamayı hem de“Historia Damiatina”yı Türkçe akademik literatüre kazandırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Fifth Crusade (1217–1221) was one of the crusades in which the military, political, and religious dimensions of crusading history were most intensely intertwined, and it differs from earlier crusades particularly through its Egypt-centered strategy. Rather than advancing directly toward Jerusalem, this campaign stands out as an initiative in which the crusaders aimed to shift the balance of power in the East in their favor by capturing Damietta, one of the most important economic and strategic centers of the Ayyubid state. This process offers a striking historical framework in which the papacy's guiding role, the problems of authority among the crusading armies, and the political and military responses of the Muslim side can be observed through the account of a contemporary witness. The main aim of this study is to examine Historia Damiatina, the work written in Latin by Oliver of Paderborn, an eyewitness to the Fifth Crusade, and to ensure that this work is made available in Turkish. In this context, the first stage of the study explains the life of Oliver of Paderborn, his religious identity, and his position within the Crusades; this is followed by a discussion of the works he authored and the manuscripts of these works. Subsequently, Historia Damiatina is examined with fidelity to its original Latin text, its English version is also consulted, and a Turkish translation is produced. During the translation process, the text is supported with explanatory footnotes where deemed necessary. In the evaluation section of the study, Historia Damiatina's treatment of the Fifth Crusade, the author's approach to events, and the historical reliability of the text are discussed. Within this framework, it is demonstrated that Oliver's narrative constitutes an important source for understanding crusading mentality, papal expectations, and the internal conflicts experienced during the course of the campaign. Thus, this study aims both to contribute to the literature on the Fifth Crusade and to introduce Historia Damiatina into the Turkish academic literature.