Ortaokul öğrencilerinin küresel okuryazarlık yeterlilikleri ile değer eğilimleri arasındaki ilişki
The relationship between secondary school students' global literacy competencies and value tendencies
  1. Tez No: 993185
  2. Yazar: HATİCE BOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul öğrencilerinin küresel okuryazarlık yeterlilikleri ile değer eğilimleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmada nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın ulaşılabilen evrenini Tokat ilinde, 2023-2024 bahar dönemi öğrenim gören ortaokul öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde ise seçkisiz olmayan amaçlı örnekleme yöntemleri içerisinde yer alan maksimum çeşitlilik yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Tokat il merkezinde bulunan 7 devlet okulunda 6, 7 ve 8. sınıflarda öğrenimine devam eden toplam 652 ortaokul öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Küresel Okuryazarlık Ölçeği”ve“Schwartz Değerler Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Fark analizlerinde t-testi, ilişki analizlerinde ise korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırma verilerinin incelenmesi sonucu ortaokul öğrencilerinin bireysel yetkinlik, küresel farkındalık, küresel-yerel ilişkiler alt boyutları ve ölçek toplam puanları ile öz yönelim, uyarılım, hazcılık, güvenlik, uyma itaat, geleneksellik, evrensellik, iyilikseverlik, güç ve başarı değerleri arasında pozitif anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Toplam puan ve alt boyutların tüm değerlerle pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki içerisinde olduğu söylenebilir. Ölçeğin toplam puanı ile değerler arasındaki ilişkiye bakıldığında en yüksek ilişkiye sahip değerlerin öz yönelim, başarı ve evrensellik olduğu görülmektedir. Sonuçlara bakıldığında ortaokul öğrencilerinin küresel okuryazarlık ve değer eğilimlerinin kavramsal olarak örtüştüğü görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between global literacy competencies and value tendencies of middle school students. A correlational survey model, a type of quantitative research, was used in the study. The accessible population consisted of middle school students studying in Tokat province during the 2023-2024 spring semester. The maximum diversity method, a non-random purposeful sampling method, was used for sample selection. The sample consisted of a total of 652 middle school students in grades 6, 7, and 8 attending 7 public schools in the city center of Tokat. The“Global Literacy Scale”and the“Schwartz Values Scale”were used as data collection instruments. SPSS analysis software was used for data analysis. T-tests were used for difference analyses, and correlation analysis was used for relationship analyses. Analysis of the research data revealed a positive and significant correlation between the sub-dimensions of individual competence, global awareness, and global-local relations, as well as the total scale scores, and the values of self-direction, stimulation, hedonism, security, conformity, obedience, traditionalism, universalism, benevolence, power, and achievement among middle school students. It can be said that the total score and sub-dimensions have a positive and significant relationship with all values. When examining the relationship between the total scale score and values, the values with the highest correlation were self-direction, achievement, and universalism. The results indicate that the global literacy and value tendencies of middle school students conceptually overlap