Narsizm ve schadenfreudenin takım çalışma algısı üzerindeki etkisi: Van ilindeki turizm işletmelerinde bir uygulama
The impact of narcissism and schadenfreude on teamwork perception: An investigation in tourism enterprises in Van
- Tez No: 993282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ARSLAN KALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Rekabetin yoğun olduğu iş çevrelerinde, etkili ekip çalışması işletmelerin sürdürülebilir başarısı açısından kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda, bireysel kişilik özelliklerinin takım çalışması üzerindeki etkilerinin anlaşılması önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Van ilinde faaliyet gösteren turizm işletmelerinde çalışan bireylerin narsizm ve schadenfreude eğilimlerinin takım çalışması algısı üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmada nicel yöntem benimsenmiş, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler, Van'daki turizm işletmelerinde çalışan 409 kişiden anket yoluyla toplanmış ve SPSS ile AMOS programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirliği Doğrulayıcı Faktör Analizi ve Cronbach's Alpha katsayıları ile test edilmiştir. Analiz sonuçları, narsizm ve schadenfreude değişkenlerinin takım çalışması algısı üzerinde düşük düzeyde ancak anlamlı etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Narsizm ve schadenfreude'nin“kötücül başkasının üzüntüsüne sevinme”alt boyutunun takım çalışması algısını olumsuz etkilediği,“iyicil başkasının üzüntüsüne sevinme”boyutunun ise anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Demografik değişkenler açısından bazı alt boyutlarda anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, karanlık kişilik özelliklerinin ekip uyumu ve iş birliği algısını zayıflatabildiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, turizm sektöründe ekip başarısının artırılmasına yönelik yönetim ve insan kaynakları uygulamalarına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In highly competitive business environments, effective teamwork is critical to the sustainable success of organizations. In this context, understanding the effects of individual personality traits on teamwork has gained increasing importance. The aim of this study is to examine the effects of narcissism and schadenfreude tendencies on teamwork perception among employees working in tourism enterprises operating in the province of Van. A quantitative research approach was adopted, and a relational survey model was employed. Data were collected from 409 employees working in tourism enterprises in Van through a questionnaire and analyzed using SPSS and AMOS software. The validity and reliability of the measurement scales were tested using Confirmatory Factor Analysis (CFA) and Cronbach's alpha coefficients. The results indicate that narcissism and schadenfreude have low but statistically significant effects on teamwork perception. While narcissism and the“malicious joy at others' misfortune”sub-dimension of schadenfreude negatively affect teamwork perception, the“benign joy at others' misfortune”sub-dimension does not show a significant effect. Additionally, significant differences were identified in certain sub-dimensions with respect to demographic variables. Overall, the findings reveal that dark personality traits may weaken team cohesion and perceptions of cooperation. This study aims to contribute to managerial and human resources practices by enhancing team effectiveness in the tourism sector.