Görsel sanatlarda aynanın narsizm ve benlik ile ilişkisi
The relation of mirror with narcissism and individuality in visual arts
  1. Tez No: 692805
  2. Yazar: EKREM ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında, aynanın görsel sanatlar odağında narsizm ve benlik kavramları ile ilişkisine yer verilmiştir. Tarihte, geçmişten günümüze kadar geçen sürede insanların aynaya yükledikleri anlamların farklılık gösterdiği görülmüştür. Örneğin ayna Antik Çağ'da güvensizlik ve dehşet içerirken, bazı yörelerde saflık ve gerçeklikle ilişkilendirilmiştir. Aynanın, bu gibi nitelemelerin dışında farklı dönem ve coğrafyalardaki anlamı değişiklik göstermektedir. Yansıtıcı yüzeyinin büyüsüne kapılıp gidenler için ayrı bir öneme sahip olan aynanın, bu bağlamda narsizm ve benlik kavramları ile ilgili olan ilişkisi göze çarpmaktadır. Narsizm ve benlik kavramları, daha çok psikoloji ve sosyolojinin sınırları içerisine giren iki kavram olarak görünse de, görsel sanatlarda da kendine yer bulup, ele alınan konulardan biri haline geldiği görülmektedir. Bu noktada, ilk olarak kavramlar açıklanacaktır. Daha sonra Narkissos miti ile görsel sanatlarda aynanın narsizm ve benlik kavramları ile ilişkisi incelenecektir. Çalışma, bu ilişkiyi içerdiği düşünülen görsel sanat yapıtlarının gösterilmesinden sonra, süreç içerisinde ortaya çıkarılan uygulama çalışmalarının verilmesiyle tamamlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between the mirror and the concepts of narcissism and individuality in visual arts is included. In history, it has been seen that the meanings that people attribute to the mirror differ from the past to the present. For example, while the mirror contained distrust and horror in Antiquity, it was associated with purity and truth in some regions. Apart from these meanings, the meaning of the mirror in different periods and geographies varies. The mirror, which has a special importance for those who are fascinated by its reflective surface, draws attention in this context with its relation to the concepts of narcissism and individuality. Although narcissism and individuality concepts are mostly related to psychology and sociology, it is seen that they are also one of the subjects covered in visual arts. At this point, the concepts will be explained first. The study will be completed with the presentation of the application studies revealed in the process, after the visual artworks that are thought to contain this relationship are shown.