Mamdanı tabanlı bulanık vikorsort yöntemi ile sürdürülebilir tedarikçi sınıflandırma
Supplier sorting using mamdani based fuzzy vikorsort method
- Tez No: 993321
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM UZUN ARAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Önerilen tez projesinin amacı, değişen ve gelişen teknolojiyle beraber işletmelerin rekabet üstünlüğü sağlayarak işletme performanslarını artırması için günümüz tedarik zinciri yönetiminde birden fazla karar vericinin stratejik partnerlerinin ve alternatiflerinin karar destek sistemiyle seçilmesini sağlamaktır. Tedarik sürecinde tehditlerin fırsatlara dönüştürülmesi ve sürdürülebilir tedariğin devam etmesi tedarik zinciri yönetimi için oldukça kritiktir. Sürdürülebilir tedarikçi seçim kriterleri ekonomik, çevresel ve sosyal boyutlarda incelenecek ve kriterlerin birbirleri üzerindeki etkileri değerlendirilecektir. Seçilen değerlendirme kriterlerine ilişkin stratejik partnerler iş birlikteliği açısından gruplara ayrılacak ve öncelikli olarak partner seçiminde yer alan sürdürülebilir tedarikçiler belirlenecektir. Böylece kriz anlarında tedarik zinciri yönetiminin aksaması engellenerek risk ve tehditlere karşı işletmelerin hızlı reaksiyon göstermesi sağlanarak tedarik zinciri yönetimini devam ettirmesi hedeflenmektedir. Literatür araştırması yapılırken“DEMATEL”“BULANIK VIKORSORT”ve“MAMDANI TİPİ BÇS”yöntemlerinin bütünleşik olarak kullanıldığı çalışmalar araştırılmış ve literatürde böyle bir çalışmaya rastlanmamıştır. Yapılması planlanan tez projesinde ÇKKV yöntemlerinden DEMATEL, VIKOR tabanlı VIKORSORT yöntemi ve MAMDANI Tipi bulanık çıkarım sistemi bütünleşik olarak kullanılacak olup literatüre katkı sağlandırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the proposed thesis project is to enable the selection of strategic partners and their alternatives through a decision support system involving multiple decision-makers in today's supply chain management, so that firms can gain competitive advantage and enhance their business performance in line with rapidly changing and developing technologies. Transforming threats into opportunities in the procurement process and ensuring the continuity of sustainable sourcing are critical for supply chain management. Sustainable supplier selection criteria will be examined across economic, environmental, and social dimensions, and the interrelationships among these criteria will be evaluated. Based on the selected evaluation criteria, strategic partners will be grouped in terms of collaboration, and priority sustainable suppliers involved in partner selection will be identified. In this way, disruptions in supply chain management during crisis situations will be prevented, enabling firms to respond quickly to risks and threats and to maintain the continuity of their supply chain management. During the literature review, studies that integrate the“DEMATEL,”“Fuzzy VIKORSORT,”and“Mamdani-type Fuzzy Inference System”methods were investigated, and no such integrated study was found in the existing literature. In the proposed thesis project, DEMATEL and the VIKORSORT method based on VIKOR, which are among multi-criteria decision-making (MCDM) methods, together with a Mamdani-type fuzzy inference system, will be integrated, with the aim of contributing to the literature.