Yapı Kredi Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi 0398 numarada kayıtlı bir mecmua (İnceleme-metin)
A journal registered under number 0398 in the Yapı Kredi Sermet Çifter Research Library (Review-text)
- Tez No: 993320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAHİR SÜSLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Tez, Yapı Kredi Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi 0398 numarada“Mecmua-i Eş'âr”adıyla kayıtlı 45 varaklık mecmuanın metin ve incelemesidir. Mecmua; 14, 15, 16, 17. yüzyıllardaki şairlerin şiirlerinin derlemesinden oluşmaktadır. Şiirlerin ve şairlerin ekseriyeti 16. yüzyıla aittir. Mecmuada toplam 117 şair tespit edilmiş ve 277 şiir mevcuttur. 14. ve 15. yüzyıldan 1'er şairin 1'er şiiri, 16. yüzyıldan 64 şairin 172 şiiri, 17. yüzyıldan 17 şairin 27 şiiri, hangi yüzyılda yaşadığı tespit edilemeyen 34 şairin 45 şiiri vardır. Şairi/mahlası belli olmayan şairlerin ise 36 şiiri vardır. Mecmuada 147 gazel, 5 kaside, 1 mesnevi, 1 musammat, 12 tahmis, 1 muhammes-i mütekerrir, 3 müseddes, 1 tesdis, 12 kıta, 2 nazm ve 92 müstakil beyit yer almaktadır. Aynı redif ve bir şiire nazire yazılan“edeb olmaz”,“incinmez”,“dinmez”,“düşdi”,“kabak”,“geçmedi”,“kagaz”, ve“kadeh”redifli çok sayıda gazel ve beyit vardır. Mecmuada yer alan şiirlerin tamamı incelenmiş ve 138 tanesinin herhangi bir çalışmada bulunmadığı görülmüştür. 137 şiirin 34 tanesinin şairi/mahlası tespit edilememiştir. Şairi/mahlası bilinen şair sayısı 66 olup bunların şiirlerinin toplamı 103'tür. 137 şiirin 16'sı Farsça, 6'sı Arapça ve 115 tanesi Türkçedir. Bu şiirlerin 57'si gazel, 59'u müstakil beyit, 12'si kıta, 4'ü tahmis, 2'si nazm, 1'i mesnevi ve 1'i muhammestir. Yine az da olsa mecmuadaki şiirlerden bazılarında yer alan beyitlerin ve mısraların şairlerin divanında bulunmadığı görülmüştür. Mecmuadaki birçok şiirin yapılmış olan çalışmalarda yer almaması veya çalışmalarda eksik olan beyit/mısraların mecmuada yer alması mecmuayı önemli kılan en büyük özelliktir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a textual analysis of a 45-folio collection of poems titled“Mecmua-i Eş'âr,”registered under number 0398 in the Yapı Kredi Sermet Çifter Research Library. The collection consists of poems by poets from the 14th, 15th, 16th, and 17th centuries. The majority of the poems and poets belong to the 16th century. A total of 117 poets have been identified in the collection, and 277 poems are included. There is one poem each from the 14th and 15th centuries, 172 poems from 64 poets from the 16th century, 27 poems from 17 poets from the 17th century, and 45 poems from 34 poets whose century of existence is unknown. There are also 36 poems by poets whose author/pseudonym is unknown. The collection contains 147 ghazals, 5 qasidas, 1 masnavi, 1 musammat, 12 tahmis, 1 muhammes-i mutekerrir, 3 museddes, 1 tesdis, 12 quatrains, 2 nazms, and 92 independent couplets. There are numerous ghazals and couplets with the same refrain and imitation of a poem, including those with the refrains“edeb olmaz”,“incinmez”,“dinmez”,“düşdi”,“kabak”,“geçmedi”,“kagaz”, and“kadeh”. All the poems in the collection were examined, and it was found that 138 of them were not found in any other study. The author/pseudonym of 34 of the 137 poems could not be identified. The number of poets whose author/pseudonym is known is 66, and their total number of poems is 103. Of the 137 poems, 16 are in Persian, 6 in Arabic, and 115 in Turkish. Of these poems, 57 are ghazals, 59 are independent couplets, 12 are quatrains, 4 are tahmis, 2 are nazm, 1 is a mesnevi, and 1 is a muhammes. It has been observed that some of the couplets and verses in the poems in the anthology are not found in the poets' divans (collections of poems). The fact that many of the poems in the anthology are not included in existing studies, or that couplets/verses missing from existing studies are included in the anthology, is the greatest feature that makes the anthology important.