Gökdere Medresesi örneğinde Osmanlı Klasik Dönemi öncesi Bursa medreseleri
Madrasahs of Pre-classic Ottoman Period in Bursa within the example of Gökdere Madrasah
- Tez No: 184173
- Danışmanlar: PROF.DR. İLGİ YÜCE AŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZETGökdere Medresesi örneğinde Osmanlı klasik dönemi öncesi Bursa medreseleri isimli buçalışmada, öncelikle genel olarak medresese kavramı, medresenin tarihi ve işleyiş sistemiaraştırılmıştır. Daha sonra Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan Osmanlı klasik dönemininbaşlangıcına kadar geçen dönem (15. yüz yılın sonuna kadar) içinde Bursa şehrinde inşaedilmiş olan medreseler ?Osmanlı klasik dönemi öncesi Bursa medreseleri? başılğı altındaincelenmiştir.Gökdere Medresesi' nin ayrıntılı rölöveleri hazırlanmıştır. Gökdere Medresesi restitüsyonprojesi aşamasında; rölöve çizimleri ışığında yapı üzerindeki izler ve yapının günümüzdekidurumunun tespitiyle, yazılı ve görsel belgeler ve aynı dönemde inşa edilmiş olan medreseörnekleri incelenerek yapının özgün durumu tespit edilmeye çalışılmıştır. Restitüsyonaşamasında yapının sonradan değiştirilmiş ve yok olmuş olan bölümleriyle ilgili olarak aynıdönem içerisinde, Gökdere Medresesi'nden daha erken tarihte inşa edilmiş olan medreselerincelenmiştir. Bu yapılar yazılı ve görsel kaynaklardan yararlanarak incelenmiş vedeğerlendirme tabloları hazırlanmıştır. Hazırlanan tablolarda yapıların mimari özellikleri vegünümüzdeki durumları detaylı olarak tanımlanmıştır.Gökdere Medresesi'nin rölöve çizimlerinin hazırlanmış olduğu tarihte (2005) OsmangaziBelediyesi tarafından Gökdere Medresesi'nde restorasyon çalışmaları başlatılmıştır. Buçalışmalar günümüzde tamamlanmış durumdadır. Çalışmamız içerisinde OsmangaziBelediyesi'nin restorasyon çalışmaları da gözlenmiş ve değerlendirilmiştir. Sonuç olarakGökdere Medresesi için yeni bir koruma ve onarım önerisi sunulmuştur.Gökdere Medresesi' nin restorasyon projesinde restitüsyon projesine ve yapıya verilen yeniişleve uygun olarak yapının onarımı için gerekli görülen müdahaleler saptanmış ve 1/50ölçekli plan, cephe ve kesit çizimleri hazırlanmıştır. Gökdere Medresesi'ne yeni bir işlevkazandırılarak yeniden hayata geçirilmesi amaçlanmıştır. Bu yeni işlev nedeniyle revaklarınkapatılması gündeme gelmiş ve revak kapatma sistemi için araştırmalar yapılmıştır. Buaraştırmalar sonucu yapının mimari bütünlüğünü bozmayacak en az müdahale gerektirecekolan sistem önerilmiştir.I
Özet (Çeviri)
SUMMARYFirstly, in order to create a base and an entrance to the study; we tried to find out what reallyis the ?Medrese?, how it works and what?s its history. Then we investigated the historical andarchitectural properties of the medreses which had been built since the pre-classic Ottomanperiod in Bursa. Among these pre- classic Ottoman medreses we tried to find out whereGökdere Medrese stands and what is its importance, as well as its architectural properties.For this purpose; we drew the 1:50 scale measured drawings of Gökdere Medrese. Then wemade research for the restitütion drawings. In this case the referance resourses were; themeasured drawings that shows the recent stuation of the building, the remaining marks of thelost building elements, the written and visual documents about the building.Also the otherMedrese buildings which were built at the same period of The Ottaman Empire in Bursa wereimportant for the rectitütion research. So we analised these buildings in a detailed way andproduced information tables about each of the medrese buildings. These tables show us thearchitectural properties and the recent situations of these medreses.By the time that the measured drawings of the Gökdere Medrese were drawn (2005) therestoration works were started by the sponsorship of Osmangazi Municipality. Theconstructional works of the restorations have recently been compleated. In this study we alsoobserved this restorational work and evoluated it..As the conclution, we tried to suggest a newly prepared solution for the restoration ofGökdere Medrese. By this suggestion we tried to generate an example for the restoration ofsuch buildings to point out an alternative for the existed restoration of Gökdere Medrese.With this new suggession we aimed to create a new function which will reanimate thebuilding and to give minimum damage to the building during the restoration process. Therestoration drawings were prepared according to the analisys that we made by the measureddrawings, researches and restitütion Project. The 1:50 scaled plan, sections and elevationshave been prepared for the restoration.II