Lise öğrencilerinin dijital bağımlılık ve boş zaman yönetimlerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Examining digital addiction and leisure management of high school students with regard to some variables
  1. Tez No: 993356
  2. Yazar: ZEYD YAMANER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAYE ERKMEN HADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sports, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital medya kullanımının ergenlerin boş zaman alışkanlıklarını dönüştürdüğü günümüzde, boş zaman yönetimi ile dijital bağımlılık kavramları ergenlik dönemi için önemli hale gelmiştir. Bu sebeple lise öğrencilerinin dijital bağımlılık ve boş zaman yönetimlerinin arasındaki ilişkinin ortaya konması ve değişkenlerin demografik özellikler açısından incelenmesi amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, lisede öğrenim gören 265 kıs 141 erkek toplam 406 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem seçkisiz örnekleme yöntemlerinden biri olan uygun örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Boş Zaman Yönetimi ve Dijital Bağımlılık ölçekleri kullanılmıştır. Katılımcıların boş zaman yönetimleri ve dijital bağımlılık puanları arasındaki farklılıkları ortaya koyabilmek için yapılan bağımsız gruplar t testi, ortalaması, günlük boş zaman süresi, günlük dijital araç kullanımı ve boş zaman yönetimi puanlarının dijital bağımlılık puanları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılan Pearson korelasyon analizi, not ortalaması, günlük boş zaman süresi, günlük dijital araç kullanımı ve boş zaman yönetimi puanlarının dijital bağımlılık puanını yordamada nasıl bir role sahip olduğunu ortaya koymak için hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Bulgulara göre, öğrencilerin boş zaman yönetimi puanları cinsiyet değişkenine göre farklılaşmazken (p>.05), dijital bağımlılık puanlarının cinsiyete göre farklılaştığı bulunmuştur (p<.05). Spor yapma durumuna göre öğrencilerin boş zaman yönetimi ve dijital bağımlılık puanlarının farklılaşmadığı bulunmuştur (p>.05). Öğrencilerin günlük boş zaman süreleri, günlük dijital araç kullanım süreleri, not ortalamaları, boş zaman yönetimi ve dijital bağımlılık puanları arasında pozitif ve negatif yönde anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür (p<.05). Hiyerarşik regresyon analizi sonuçlarına göre birinci adımda yer alan not ortalaması değişkeninin regresyon modelindeki katkısının anlamlı olduğu (F(1,404)=29.880, p<.01) ve varyans olarak dijital bağımlılık puanlarının % 6.9'unu, analizin ikinci adımında günlük boş zaman süresi ve dijital araçlarda geçirilen süre değişkenlerinin model içerisinde katkısının anlamlı olduğu (F(3,402)=55.092, p<.01) ve varyans olarak % 22.2'lik bir kısmı açıkladığı, üçüncü adımda ise boş zaman yönetimi değişkenlerinin model içerisinde katkısının anlamlı olduğu (F(4,401)=97.498, p<.01) ve varyans olarak oldukça % 20.2'lik bir kısmı açıkladığı görülmektedir. Yapılan hiyerarşik regresyon analizi sonucunda, lise öğrencilerinin not ortalamaları, günlük boş zaman süreleri, günlük dijital araç kullanım süreleri, boş zaman yönetimi değişkenlerinin öğrencilerin dijital bağımlılıklarına ilişkin açıkladıkları toplam varyans % 49.3 olarak bulunmuştur. Araştırma sonuçları, dijital bağımlılığın lise öğrencilerinde çok boyutlu bir yapı sergilediğini ve akademik başarı ile boş zaman yönetimi becerilerinin bu yapıda belirleyici bir rol üstlendiğini göstermektedir. Bu bağlamda, boş zamanın bilinçli ve yapılandırılmış biçimde yönetilmesi dijital bağımlılığın azaltılmasında etkili bir yaklaşım olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where digital media use is transforming the leisure habits of adolescents, examining the relationship between leisure management and digital addiction specifically among high school students has emerged as a significant research need. Therefore, this study was conducted to reveal the relationship between digital addiction and leisure time management among high school students and to examine the variables in terms of demographic characteristics. The study group consisted of 406 students (265 girls and 141 boys) attending high school in the 2025-2026 academic year. The population of the study comprised high school students studying in Konya, and the sample was determined using convenience sampling, a type of non random sampling method. A personal information form, Leisure Time Management scale, and a Digital Addiction scale, all created by the researcher, were used as data collection tools. To determine the differences between participants' leisure time management and digital addiction scores, an independent samples t-test was conducted. A Pearson correlation analysis was performed to examine the relationship between mean, daily leisure time duration, daily digital tool use, and leisure time management scores with digital addiction scores. Finally, a hierarchical regression analysis was conducted to determine the role of grade point average, daily leisure time duration, daily digital tool use, and leisure time management scores in predicting digital addiction scores. According to the findings, while students' leisure time management scores did not differ according to gender (p>.05), digital addiction scores did differ according to gender (p<.05). It was found that students' leisure time management and digital addiction scores did not differ according to their participation in sports (p>.05). Significant positive and negative correlations were observed between students' daily leisure time duration, daily digital device usage time, grade point averages, leisure time management, and digital addiction scores (p<.05). According to the results of the hierarchical regression analysis, the contribution of the grade point average variable in the first step to the regression model is significant (F(1,404)=29.880, p<.01) and explains 6.9% of the variance of digital addiction scores; in the second step of the analysis, the contribution of the daily leisure time and time spent on digital devices variables is significant (F(3,402)=55.092, p<.01) and explains 22.2% of the variance; and in the third step, the contribution of the leisure time management variables is significant (F(4,401)=97.498, p<.01) and explains 20.2% of the variance. The hierarchical regression analysis revealed that the variables of high school students' grade point averages, daily leisure time, daily digital device usage time, and leisure time management explained a total variance of 49.3% regarding students' digital addiction. Research findings indicate that digital addiction exhibits a multifaceted structure among high school students, with academic achievement and leisure time management skills playing a decisive role. In this context, conscious and structured management of leisure time can be considered an effective approach to reducing digital addiction.