İbnü'l-Esîr'in el-Kâmil fi't-târîh isimli eseri bağlamında Ortaçağ İslâm dünyasında hastalıklar
Diseases in the Medieval Islamic world in the Context of Ibn Athir's work titled al-Kāmil fi al-Tārīh
- Tez No: 993365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Târih, geçmişte yaşanmış olayları araştırıp bunlardan ders çıkararak geleceğe yön vermeyi amaçlar. Bu misyonuna ulaşması için geçmişin doğru değerlendirilmesi gerekir. Bunun için de insan hayatını etkileyen ve insanlık tarihinin seyrini belirleyen bütün faktörleri göz önünde bulundurmak zorundadır. Bu bağlamda insanlık tarihiyle birlikte ortaya çıkan ve tarihsel süreç boyunca insan hayatını etkileyen en önemli faktörlerden biri olan hastalıkların da tespit edilmesi gerekmektedir. Hastalıkların tarihin akışına etkisini göz önünde bulundurmamak geçmişle ilgili değerlendirmelerin yetersiz kalmasına neden olacaktır. Ne yazık ki tarihçiler bütün dikkatlerini siyasî olaylara verdikleri için hastalıklar konusu hak ettiği ilgiyi yeterince görmemiş veya hastalıklar konusunu siyasî ve askerî olaylar perdelemiştir. Bu alanla ilgili ihtiyaca az da olsa cevap vermek amacıyla İbnü'l-Esîr tarafından kaleme alınan, Ortaçağ'ın en güvenilir kaynaklarının başında gelen ve yaratılıştan 13. yüzyılın başlarına kadar gerçekleşen olayları kronolojik olay akışı içerisinde ele alan el-Kâmil fi't-târîh isimli eser incelenmiştir. İbnü'l-Esîr'in el-Kâmil fi't-târîh İsimli Eseri Bağlamında Ortaçağ İslâm Dünyasında Hastalıklar isimli tezimizle İbnü'l Esîr'in adı geçen eseri incelenerek eserde bahsi geçen hastalıkların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bunun yanında bu hastalıklardan etkilenen şahıslar ve toplumlar, salgın şeklinde seyreden hastalıkların sosyal, ekonomik ve siyasî hayatı nasıl etkilediği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
History aims to shape the future by investigating and learning from past events. To achieve this mission, the past must be evaluated accurately. To do so, it must consider all the factors that affect human life and determine the course of human history. In this context, diseases, which emerged alongside human history and are among the most important factors affecting human life throughout history, must also be identified. Failure to consider the impact of diseases on the course of history will result in inadequate assessments of the past. Unfortunately, because historians have focused all their attention on political events, the subject of diseases has not received the attention it deserves, or political and military events have obscured it. To address this need, albeit at least a little, in this field, Ibn al-Athir's work, al-Kāmil fi al-tārīh, one of the most reliable sources of the Middle Ages, was examined. This work covers events from creation to the early 13th century in a chronological order. Our thesis,“Diseases in the Medieval Islamic World in the Context of Ibn al-Athir's al-Kāmil fi al-Tārīh”aims to examine Ibn al-Athir's work and identify the diseases mentioned in it. Furthermore, we attempt to identify the individuals and societies affected by these diseases and how epidemics affect social, economic, and political life.