Tefsir-siyer ilişkisi bağlamında İbnü'l-Esir'in el-Kâmil fi't-Tarih adlı eserinde yer verdiği ayetler ve tefsir yöntemi
The verses included by Ibn al-Esir in his work called al-Kamil fi al-Tarikh and the commentary method in the context of the relationship between tafsir and sīrah
  1. Tez No: 955651
  2. Yazar: FİKRET YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSETTİN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tefsir-tarih ilişkisi bağlamında İbnü'l-Esîr'in el-Kâmil isimli eserinde ayetler, Siyer anlatımlarında konularla ilgili olarak ele alınmaktadır. Hz. Peygamberin 23 yıl devam eden risaletinin tefsir-tarih açısından değerlendirildiğinde, her bir tarihi olayın tefsir ilmine konu olacak şekilde işlenmekte olduğu görülecektir. İbnü'l-Esîr'in eserinde tarihi olayları sağlam bir zemine oturtması, vahyin doğru bir şekilde anlaşılmasına önemli derecede katkı sağlamıştır. Biz de çalışmamıza gelen vahyin tebliğ, tebyin, teşri ve tatbik yönünde hayata yansımasının arka planında yer alan nakilleri kendimize konu edindik. Bir bakıma Hz. Peygamberin vahiy almadan önceki ve sonraki durumuna vakıf olmaya çalıştık. İbnü'l-Esîr, 'el-Kâmil' isimli eserinde tefsir-tarih bağlamında siyere konu olan ayetlere rivayetler eşliğinde yer vermiştir. Bunlar Hira'da 'oku' emriyle başlamıştır. Risalet görevinin deruhte edilmesindeki aşamaları belirlediği ana ve ara başlıklar altında büyük bir hassasiyet içinde vermiştir. Bu da Kur'an'ın anlaşılması, tarihi arka planın doğru okunması ve tefsir edilmesine büyük bir katkı sunmuştur. Bu çalışmamızda, Siyer ilmine konu olan ayetlerin tefsir-tarih bağlamında Hz. Peygamber'in hayatına dair bazı hususların bilinmesi yanında, risaletin en büyük delili olan Kur'an-ı Kerim'in anlaşılmasında tarihi bilgilerin de önemli olduğunu ortaya koymaya gayret sarf ettik.
Özet (Çeviri)
In the context of the tafsir-history relationship, in Ibn al-Esir's work called al-Kamil, verses are discussed in relation to subjects in the Siyrah narrations. When the 23 year-long prophethood of the Prophet is evaluated in terms of tafsir-history, it will be seen that each historical event is processed in a way that will be a subject of the science of tafsir. Ibn al-Esir's work, placing historical events on a solid ground, has made a significant contribution to the correct understanding of revelation. We have also subjected our study to the narrations in the background of the reflection of the revelation received in life in terms of its communication, interpretation, legislation and implementation. In a sense, we have tried to be aware of the situation of the Prophet before and after receiving the revelation. In Ibn al-Esir's work called 'al-Kamil', he has included verses that are the subject of the Siyrah in the context of tafsir-history, accompanied by narrations. He started these with the command to 'read' in Hira. He gave the stages in undertaking the mission of prophethood with great sensitivity under the main and subheadings he determined. This made a great contribution to understanding the Quran, reading the historical background correctly and interpreting it. In this study, we tried to show that in addition to knowing some issues about the life of the Prophet in the context of interpretation-history of the verses that are the subject of the science of biography, historical information is also important in understanding the Quran, which is the greatest evidence of prophethood.