Öğretmenlerin dijital bağımlılık düzeylerinin boş zamanda internet kullanımına ve iş boş zaman çatışmasına etkisi
The effect of teachers' digital addiction levels on internet use in leisure and on work leisure conflict
- Tez No: 993377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada Ankara ilinde görev yapan öğretmenlerin dijital bağımlılık düzeyleri ile boş zamanlarında internet kullanım alışkanlıkları ve iş–boş zaman çatışması arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma nicel yöntemle yürütülmüş; öğretmenlerden anket tekniğiyle elde edilen veriler regresyon ve fark analizleri aracılığıyla değerlendirilmiştir. Bulgular, dijital bağımlılık düzeyinin öğretmenlerin boş zamanlarında internet kullanımını anlamlı biçimde artırdığını göstermektedir. Dijital araçlarla geçirilen sürenin artması, öğretmenlerin boş zaman davranışlarının teknoloji merkezli bir yapı kazanmasına neden olmaktadır. Bunun yanında dijital bağımlılığın iş–boş zaman çatışmasını da yükselttiği belirlenmiştir. Sürekli çevrimiçi olma hâlinin dinlenme ve psikolojik ayrışmayı zorlaştırdığı; iş ve boş zaman rollerinin sınırlarını bulanıklaştırdığı anlaşılmaktadır. Boş zaman internet kullanımının da iş–boş zaman çatışmasını anlamlı biçimde artırdığı tespit edilmiştir. Fark analizleri, dijital bağımlılık, boş zaman internet kullanımı ve iş–boş zaman çatışmasının yaş, cinsiyet ve mesleki kıdem gibi demografik değişkenlere göre anlamlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, dijital bağımlılık eğilimlerinin öğretmenlerin boş zaman kalitesi ve rol dengesi üzerinde önemli etkiler yarattığını ortaya koymakta; öğretmenlerin dijital kullanım alışkanlıklarının iyilik hâli çerçevesinde yeniden ele alınması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationships between teachers' digital addiction levels, leisure-time internet use habits, and work–leisure conflict among teachers working in Ankara, Türkiye. Conducted through a quantitative research design, data were collected using a survey method and analyzed through regression and variance analyses. The findings reveal that digital addiction significantly increases teachers' leisure-time internet use, indicating that increased engagement with digital tools leads to a technology-centered leisure structure. Moreover, digital addiction was found to elevate work–leisure conflict. The state of being continuously online appears to hinder psychological detachment and rest, resulting in blurred boundaries between work and leisure roles. Leisure-time internet use also significantly contributes to the rise in work–leisure conflict. According to the difference analyses, digital addiction, leisure-time internet use, and work–leisure conflict differ significantly across demographic variables such as age, gender, and professional seniority. Overall, the study demonstrates that digital addiction tendencies substantially influence teachers' leisure quality and role balance, underscoring the necessity of reevaluating teachers' digital usage patterns within the context of well-being and healthy role management.