Alâeddîn es-Semerkandî'nin (ö. 539/1144) Şerhu't-Tevilât'ında Mâide Suresi tefsirinin tahkik ve incelemesi
The commentary on the chapter of al-Maidah in Sharh al-Ta'wilat by Ala al-Di̇n al-Samarqandi̇ (d. 539/1144): An analysis and verification
  1. Tez No: 993378
  2. Yazar: ZIKRA ADNAN IBRAHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SAMİ ÇÖLLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Alâeddin es-Semerkandî'nin Şerhu't-Te'vîlât'ı, Mâtürîdî'nin Te'vîlât isimli tefsiri üzerine bir şerh olup çeşitli İslami ilimleri içeren bir kitaptır. Bir tefsir eseri olmakla birlikte, içerisinde fıkıh, âkâid, hadis, fıkıh usulü, Kur'ân ilimleri, dil ve tarih gibi çeşitli sahalarda bilgiler bulunmaktadır. Bu tez çalışması, Semerkandî'nin Şerhu't-Te'vîlât adlı eserinin tahkiki için bir model olarak değerlendirilmiş ve Mâtürîdî'nin Mâide Suresi'ni tefsirine Semerkandî tarafından yapılan şerhin tahkiki üzerine odaklanmıştır. Çalışma, İSAM tahkik kılavuzunun yöntemi uygulanarak ve beş el yazması nüsha esas alınarak yürütülmüştür. Ayrıca Semerkandî'nin üslubunu tespit etmek adına onun şerh metni, Mâtürîdî'nin Te'vîlât isimli eseriyle karşılaştırılmıştır. Bu çalışma giriş, iki bölüm ve sonuç ile tahkik ve fihrist ek bölümlerinden oluşmuştur. Birinci bölümde Semerkandî'nin hayatı ele alınmış; hocaları, talebeleri, eserleri ve ilmî hayatına değinilmiştir. Ayrıca Şerhu't-Te'vîlât adlı eseri, kaynakları ve muhtevası belirtilerek tanıtılmış; ardından Mâide Suresi şerhinde öne çıkan konulara ayrıntılı bir şekilde yer verilmiştir. İkinci bölümde araştırmanın tahkik yöntemi açıklanarak el yazması nüshaların detaylı tanıtımı yapılmıştır. Sonuç kısmında çalışmanın bulgularına değinildikten sonra ek bölümünde Semerkandî'nin Mâide Suresi tefsirine yazdığı şerhin tahkik metnine yer verilmiştir. Ardından müellifin şerhinde delil olarak kullandığı ayetlerin, hadis ve rivayetlerin; zikrettiği şahısların, yerlerin, kabile ve milletlerin, dinlerin, mezheplerin, cemaatlerin ve kitapların fihristi yer almıştır. Son olarak tefsir, fıkıh, kelam, hadis gibi çeşitli İslami ilimlere dair konu ve kavramların fihristi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sharh al-Ta'wilat, a commentary on al-Maturidi's reknown work, al-Ta'wilat, is Ala al-din al-Samarqandi's book that includes different topics of Islamic sciences. Regarded as a work of interpretation (tafsir), it also contains information concerning a miscellany of disciplines such as jurisprudence (fiqh), Islamic belief (aqaid), hadith, jurisprudential methodology, Quranic sciences, language and history. It may be evaluated as a model for the verification of Sharh al-Ta'wilat, this research focuses particularly on the verification of his commentary on the Chapter of al-Maidah. Applying the methodology of the ISAM verification guide, the study scrutinises five manuscript copies. In order to determine al-Samarqandi's style, a comparison is made between his commentary and al-Ta'wilat. The present study consists of an introduction, two chapters, a conclusion and two appendices: a verification of the section of Sharh al-Ta'wilat which contains the Chapter of al-Maidah, and a section of indexes. The first chapter provides an account of al-Samarqandi's life, and then deals with his scholarly life by mentioning his teachers, students and works. Subsequently, Sharh al-Ta'wilat is introduced by specifying its sources and content, and then a discussion of the main issues highlighted in the commentary on the Chapter of al-Maidah is presented. In the second chapter, the verification methodology adopted by the research is explained, and the manuscript copies are spoken of. After stating the findings of the study in the conclusion, the appendices comprise of the verification part and a section of indexes. The indexes separately list the Qur'anic verses and hadiths cited by the author as evidence, personalities, clans, nations, sects, communities, places and religions mentioned in the book, and lastly the works referred.