Erol Güngör'de yerlilik düşüncesi ve din
Erol Güngör's idea of localism and religion
- Tez No: 993390
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de yerlilik ve din, modernleşme ile birlikte toplumun ötekileştirilen iki öğesi halini almış ve haliyle modernleşme politikalarında iktidar kesimi ve kimi aydınlar tarafından göz ardı edilmiştir. Bu tezde modernleşme sürecinin bağlamından kopmadan Erol Güngör'ün yerlilik ve din arasında kurduğu ilişki problematize edilmiştir. Bu ilişkinin bir sürekliliği mi yoksa kopuşu mu ifade ettiği, Güngör'ün yerlilik düşüncesi hakkındaki telakkilerinden yola çıkılarak açıklanmıştır. Buna göre, Erol Güngör düşüncesi gölgesinde anlaşılmıştır ki, Batı-dışı toplumlarda, bilhassa Türkiye'de, modernleşme süreci politika ve programlarında göz ardı edilen yerlilik ve din, aslında sürecin başarılı geçmesi için birer anahtar kavram mahiyetindedirler. Bununla bağlantılı olarak yerli olmak, dini dışlayan bir tavır değildir. Hatta yerliliğin din ile yadsınamaz bir yakınlığı bulunmaktadır. Modernleşme ile beraber toplumda ötekileştirilen din, İslam ülkelerinde uyanış gerçekleştirmek için bir içerik; yerlilik ise bu modernleşme buhranından silkiniş için yöntem niteliğindedir. Güngör'ün İslam uyanışı şeklinde ifade ettiği süreç, İslam ülkelerinin ancak kendi tarihi, dini, lugavi ve örfi değerlerinden hareketle modern olabileceklerinin imkânını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Localism and religion in Turkey, together with the modernization marginalized as two items of society and it has been ignored by many intellectuals and ruling sides in modernization policies. In this thesis, the relationship which Erol Gungor established between religion and localisation has been problematized without breaking the context of the modernization process. It has been explained that whether this relationship describes a continuity or a rupture by the inspiration of the idea of localism of Güngör. Accordingly, in non-Western societies, particularly in Turkey, localism and religion which ignored in the process of modernization policies and programs are actually a key concept for the process to be successful. In relation to this, being indigenous is not an attitude that excludes religion. Indeed, there is an undeniable affinity with religion. The religion that is alienated in society as a result of modernization is a content for awakening in Islamic countries and the localization is the method for the eradication of this modernization. The process which Güngör expressed in the form of“Islamic Awakening”and it is called the“Local Islamic Awakening ”in this study emphasizes the possibility of Islamic countries being able to be modern only in the light of their own history, religion, linguistic and artistic values.