Avrupa Yeşil Mutabakatı açısından Türkiye'de organize sanayi bölgelerinin yeşil organize sanayi bölgelerine dönüşümü: Çanakkale örneği
Transformation of organised industrial zones into green organised industrial zones in Turkey in the context of the European Green Deal: The case of Çanakkale
  1. Tez No: 993412
  2. Yazar: HALE GİRŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERMİN ATAK ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Sanayi devriminin ardından doğal kaynakların bilinçsiz ve verimsiz tüketimiyle çoğalan çevre tahribatı, doğal dengeyi bozarak tüm canlıların yaşamını tehdit eder hale gelmiştir. Sürdürülebilir kalkınma ilkesi ile doğa aleyhine bozulan denge tekrar sağlanmaya çalışılan temel bir hedef haline gelmiştir. Kalkınma sağlanırken ortaya çıkan olumsuzluklara karşı geliştirilen yaklaşımlardan biri olan yeşil dönüşüm yaklaşımı; doğal kaynakların korunduğu, enerji verimliliğinin artırıldığı ve çevre kirliliğinin azaltıldığı üretim modeline geçmeyi öngörmektedir. Yeşil dönüşüm; ekonomik büyümeyi sürdürürken doğal sermayenin sürdürülebilir kullanımını ve kirliliğin önlenmesini amaçlayan üretim modeline geçiş süreci olarak tanımlanmaktadır. Bu bağlamda, Türk sanayisinin lokomotifi olan Organize Sanayi Bölgelerinin (OSB) değişen koşullara uygun şekilde yeniden yapılandırılması, hem ekonomiye katkının sürdürülmesi hem de küresel pazarda rekabet gücünün korunması açısından kritik öneme sahiptir. Türkiye'de bu sürece örnek olarak uygulamaya konan Yeşil Sanayi Projesi, OSB'lerde çevresel sürdürülebilirliği temel alan üretim yapısının diğer sanayi kuruluşlarına da yol göstermesi beklenen önemli çalışmalardan biridir. Bu araştırmanın amacı, dünyadaki Yeşil OSB örneklerini ve Türkiye'de başlatılan pilot uygulamaları Çanakkale bağlamında incelemektir. Çalışmada sürdürülebilir kalkınma, yeşil ekonomi ve Avrupa Yeşil Mutabakatı ele alınarak Türkiye üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Ardından, Çanakkale'de faaliyet gösteren OSB'ler ve ilgili kurum yetkilileriyle yapılan görüşmelerden elde edilen bulgular MAXQDA 2024 programıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Following the Industrial Revolution, the increasing environmental damage caused by the reckless and inefficient consumption of natural resources has disrupted the natural balance, threatening the lives of all living beings. The principle of sustainable development has become a fundamental goal, aiming to restore the balance that has been disrupted to the detriment of nature. One of the approaches developed to counter the negative consequences of development is the green transformation approach, which envisages a transition to a production model that protects natural resources, increases energy efficiency, and reduces environmental pollution. Green transformation is defined as the process of transitioning to a production model that aims to sustain economic growth while ensuring the sustainable use of natural capital and preventing pollution. In this context, the restructuring of Organised Industrial Zones (OIZs), which are the driving force of Turkish industry, in line with changing conditions is of critical importance in terms of both sustaining their contribution to the economy and maintaining their competitive strength in the global market. The Green Industry Project, implemented in Turkey as an example of this process, is one of the important initiatives expected to guide other industrial establishments towards a production structure based on environmental sustainability in OSBs. The aim of this research is to examine Green OSB examples around the world and the pilot applications launched in Turkey in the context of Çanakkale. The study evaluates the effects on Turkey by addressing sustainable development, the green economy, and the European Green Deal. Subsequently, the findings obtained from interviews with OSBs operating in Çanakkale and relevant institutional authorities were analysed using the MAXQDA 2024 programme.