Geleneksel Türk Müziği'nde nüans kavramı ve müzikal dinamiklerin nota yazımında kullanımı hakkında uzman görüşlerinin incelenmesi
Examination of expert opinions on the concept of nuance and the use of musical dynamics in the notation of Traditional Turkish Music
- Tez No: 993413
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN CANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Türk Halk Müziği (THM) icra ve eğitiminde müzikal dinamikler ve nüans kavramının notasyonda kullanımına ilişkin uzman görüşlerini derinlemesine incelemektir. Çalışma, mevcut durumu, karşılaşılan sorunları ve potansiyel çözüm önerilerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı ve betimsel araştırma modeli kullanılarak yürütülmüştür. Çalışma grubu, THM alanında uzman 10 icracı ve eğitimciden oluşmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve doküman analizi teknikleri kullanılarak toplanmış, tematik analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Çalışmada, uzmanlar için nüans ve müzikal dinamiğin müziğin“ruhunu”ve“ifade gücünü”oluşturan temel unsur olduğu tespit edilmiştir. Ancak THM notasyonunda nüans ve müzikal dinamik işaretlerinin yetersiz veya neredeyse hiç kullanılmaması,“yazılan ile çalınan arasında bir farklılık”doğurmakta ve icraları tekdüzeleştirmektedir. Bu durum, öğrencileri nüansı taklit yoluyla öğrenmeye mecbur bırakmakta ve özellikle toplu icralarda sorunlara yol açmaktadır. Çözüm önerileri olarak ise uzmanlar arasında, Batı müziği notasyonunun evrensellik ilkesiyle uyarlanması ya da THM'nin özgün yapısını koruyacak yeni bir modelin geliştirilmesi gerektiği görüşü öne çıkmıştır. Her iki bakış açısı da, bu sorunun çözümü için kurumlar arası iş birliğiyle üst düzey bir kurul oluşturulması gerekliliğini vurgulamıştır. Bu çalışma, THM eğitiminde nüans ve dinamiklere daha bilinçli bir yaklaşım geliştirilmesi için somut veriler sunarak alana katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bulgular, THM notasyonunda kullanılan nüans ve dinamik işaretlerinin standartlaştırılmasının, uygulayıcılar arasındaki iletişimi güçlendirecek ve eğitim süreçlerinde tutarlılık sağlayacak önemli bir adım olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to deeply examine the expertopinions on the use of musical Dynamics and the concept of nuance in the notation of Traditional Turkish Music (THM) performance and education. The study aim storeveal the currentsituation, the problem sencountered, and potential solutions. There search was conductedusing a qualitative research approachand a descriptive research model. The study group consists of 10 expert performers and educators in the field of THM. Data were collected using a semistructured interview form and document analysis techniques and were analyzed using the the matic analysis method. The study found that forexperts, nuance is the fundamental element that constitutes the“spirit”and“expressive power”of music. However, the insufficientoralmostnonexistentuse of nuancesigns in THM notationcreates a“discrepancy between what is written and what is played,”making performances monotonous. This situation forces students to learnnuance throughimitation and causes problems in Collective performances. As forsolutions, the view thateither Western music notation should be adaptedor a new model specificto THM should be developed has emergedamongexperts. Both perspective semphasize the need for a high-level councilto be established through inter-institutional collaboration to solve this problem. This study aims to contribute to the fieldby providing concrete data for developing a more conscious approach to nuance and dynamics in THM education. Additionally, thefindingsindicatethatstandardizingthenuanceanddynamicsignsused in THM notation is an important step that will streng then communication among practitioners and ensure consistency in educational processes.