Akademisyenlerin yaşlanma deneyimi
The aging experience of academics
  1. Tez No: 993450
  2. Yazar: RÜMEYSA BETÜL BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Yaşlılık olgusu ve yaşlanma süreci, bireyi ruhsal, fiziksel, ekonomik, psikolojik ve sosyolojik olarak birçok yönden etkilemektedir. Bireylerin yaşlılığa bakış açısının yanında, onların bu süreci nasıl deneyimlediği önem arz etmektedir. Bu çalışmada öncelikle yaşlanma süreci ve yaşlılık olgusunun kavramsal çerçevesi ele alınmıştır. Ardından akademi kavramının ne olduğu ve Türkiye'de akademinin gelişimi teorik olarak incelenmiştir. Araştırmanın konusu akademisyenlerin yaşlanmayı nasıl deneyimledikleridir. Araştırmanın amacı, 60 yaş ve üstü akademisyenlerin yaşlanma sürecini, yaşlılığı nasıl anlamlandırdıklarını, nasıl tanımladıklarını, deneyimlerinin özünün ne olduğunu anlamaya çalışmaktır. Söz konusu amaca ulaşmak için araştırmada nitel araştırma desenlerinden olan fenomenoloji kullanılmıştır. Çalışmada Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde çalışmaya devam eden 60 yaş ve üzeri olan akademisyenlerin yaşlanma deneyimleri ele alınmıştır. Çalışmaya 7 kadın, 29 erkek olmak üzere toplam 36 akademisyen katılım sağlamıştır. Veriler, açık ve kapalı uçlu sorular içeren mülakat formu kullanılarak yapılan yüz yüze görüşmeler sonucunda elde edilmiştir. Çalışmada katılımcıların yaşlılığı nasıl tanımladığı, yaşlılığa yönelik metaforları, yaşlılık denildiğinde ilk akıllarına neyin geldiği, yaş alırken neler hissettikleri, akademide nasıl yaşlandıkları, yaşlı bakımına yönelik düşünceleri ve emeklilik süreçleri incelenmiştir. Katılımcılar yaşlılığı olgunluk ve tecrübe olarak tanımlamıştır. Akademisyenlere göre yaşlanma, bilgelik ve üretkenlik ekseninde şekillenen, topluma katkı sunmaya devam etme arzusuyla dolu bir deneyimdir. Deneyim ve üretkenlik ile zenginleşen bu yolculuk değerli bir kütüphane gibidir. Zamanla fiziksel olarak yıpransa da içindeki bilgi birikimi ve tecrübe var oldukça, o kütüphane toplum için en kıymetli hazine olmayı sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of old age and the aging process affect individuals in various aspects, including psychological, physical, economic, and sociological dimensions. In addition to individuals' perspectives on old age, how they experience this process is of great importance. In this study, first, the conceptual framework of the aging process and the phenomenon of old age are discussed. Subsequently, the concept of academia and the development of academia in Türkiye are theoretically examined. The subject of the research is how academicians experience aging. The aim of the study is to understand the aging process of academicians aged 60 and over, how they interpret and define old age, and the essence of their experiences. To achieve this aim, phenomenology, one of the qualitative research designs, was employed. The study examines the aging experiences of academicians aged 60 and over who continue to work at Bolu Abant İzzet Baysal University. A total of 36 academicians, 7 female and 29 male, participated in the study. Data were obtained through face-to-face interviews using an interview form containing open-ended and closed-ended questions. The study investigates how participants define old age, their metaphors for old age, what first comes to mind regarding old age, their feelings while aging, how they age in academia, their thoughts on elderly care, and their retirement processes. Participants defined old age as maturity and experience. According to the academicians, aging is an experience shaped by wisdom and productivity, filled with the desire to continue contributing to society. This journey, enriched by experience and productivity, is like a valuable library. Although it may wear out physically over time, as long as the knowledge and experience within it exist, that library continues to remain the most precious treasure for society.