65 yaş ve üzeri akademisyenlerde COVİD-19 salgınına yönelik algı ve tutumun yaşlanma ve yaşlılık algısı ile ilişkisi
The relationship between the perception and attitude toward COVID-19 pandemic and the perception of aging and old age among the academics aged 65 and over
- Tez No: 780047
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBU TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, yaşlıların bir grubu olan eğitim düzeyi yüksek 65 yaş ve üzeri akademisyenlerin Covid-19 salgınına yönelik algı ve tutumları ile yaşlanma ve yaşlılık algısı arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapıldı. İlişki arayıcı olan bu araştırmanın evrenini Türkiye'deki 79 vakıf ve 129 devlet üniversitesi olmak üzere toplam 208 üniversitede çalışan 65 yaş ve üstü akademisyenler oluşturdu. Evrenden örneklem seçimine gidilmedi. Çalışma anketleri dolduran 187 katılımcı ile tamamlandı. Örneklem yeterliliği için güç analizi yapıldı. Araştırma verileri anket formunun Google forms linkinin rektörlük aracılığıyla resmi yazılarla üniversitelere gönderilmesi yoluyla Nisan 2021-Agustos 2022 tarihleri arasında toplandı. Çalışma için etik kurul, kurum ve katılımcı onayları yazılı olarak alındı. Araştırma verileri sosyodemografik özellikleri ve Covid-19 salgınına yönelik özellikleri tanımlayan sorular,“Yaşlanmaya ve Yaşlılığa Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Covid-19 Salgınına Yönelik Algı ve Tutumları Değerlendirme Ölçeği”kullanılarak toplandı. Araştırma için toplanan veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistik ve numerik değişkenler arasındaki ilişkiyi test etmek için ise pearson korelasyon uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre katılımcıların %3,2'sinin Covid-19 için hastaneye gittiği ve %19,3'ünün Covid-19 süresince destek aldığı görülmektedir. Katılımcıların Covid-19 kısıtlanmalardan etkilenme durumları incelendiğinde %50,8'inin olumsuz etkilendiği, %49,7'sinin bilimsel çalışmalarının etkilenmediği, %31,6'sının ise çalışmalarının aksadı cevabını verdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the perceptions and attitudes of academics, aged 65 and over as a group of elderly population with higher education, toward Covid-19 pandemic, and the perception of aging and old age. The population of correlational study consisted of the academics, aged 65 and over, from 208 universities in Turkey, 79 out of which are foundation universities and 129 are state universities. The selection of sample from the population was not carried out. The research was completed with 187 respondents. A power analysis was conducted for the calculation of sample size. The research data was collected between April 2021 and August 2022 with the transmission of, through offical letters by the Rectorate, the“Google Forms”link of the questionnaire form to the universities. The approvals of ethics committee, institutions and participants were obtained in written for this study. All the research data was collected by using questions describing sociodemographic characteristics and the characteristics of Covid-19 pandemic;“The Scale for Attitude Toward Aging and Old Age”and "The Scale for the Assessment of Perceptions and Attitudes Toward Covid-19 Pandemic. The data collected for the research was analyzed with the program of SPSS 25.0. The pearson correlation was applied to test the relation between the descriptive statistics and numeric variables. According to the findings of the research, it is seen that 3,2% of the participants went to hospital, while 19,3% of them was provided with assistance during the Covid-19 pandemic. Examining the answers regarding how the participants were affected by the Covid-19 restrictions, it is seen that 50,8% of them were negatively affected; 49,7% of them were not affected with respect to their scientific studies, and the studies of 31,6% were dispruted.