Byung-Chul Han'da hakikat, nihilizm ve kriz
Truth, nihilism and crisis in Byung-Chul Han
  1. Tez No: 993462
  2. Yazar: MERVE KAYA KÜÇÜKALTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Byung-Chul Han'ın felsefi külliyatını merkeze alarak, Batı metafiziğinin tözsel hakikat anlayışının ve tek biçimli özgünlük idealinin, günümüz dijital ve neoliberal rejimler altında yaşadığı çözülmeyi ve bu çözülmenin yol açtığı yeni nihilizmi incelemektedir. Han, Batı düşüncesinin aşkınlık ve kaynağa bağlılık üzerine kurulu hakikat tekniğine karşı, Uzakdoğu felsefesi üzerinden süreçsel, içkin ve çoğul bir hakikat ontolojisi geliştirir. Han'a göre Batı'nın tözsel, değişmez hakikat arayışı, modern çoğaltma teknikleri ve Çin'in çakma hareketinde radikal bir yapıbozuma uğrar. Çakma, kopyayı değersiz bir taklit olmaktan çıkarıp yaratımın yıkımı ilkesiyle melezleşmeyi ve akışkanlığı merkeze alan yeni bir kültürel teknik sunar. Bu bakış açısına göre hakikat, son ve tek bir gerçeklik değildir. Aksine hakikat sürekli yeniden yazılıp dönüştürülen, katman katman bir el yazması (palimpsest) gibi ele alınır. Bu ontolojik kayma, çağdaş toplumda bir hakikat krizi olarak tezahür eder. Geleneksel nihilizmden farklı olarak yeni nihilizm, sadece değerlerin değil, olgusal gerçekliğin kendisine olan inancın kaybını ifade eder. Han, enformasyonun olumsal (rastlantısal) ve merkezkaç kuvvetini bu krizin temel nedeni olarak gösterir. Şeffaflık ideolojisi, aşkınlık ve olumsuzluktan yoksun olduğu için her şeyi anlamsız bir enformasyon yığınına indirger. Bunun sonucu olarak geriye yalnızca ontolojik boşluk kalır. Krizin siyasal ve toplumsal sonuçları, enformasyon rejimi ile otantiklik kültünün neoliberal tahakküm aracı haline gelmesiyle doruğa ulaşır. Neoliberalizm, bireye özgürlük ve kendini gerçekleştirme yanılsaması sunarak, onu gönüllü olarak kendini sömüren bir performans öznesine dönüştürür. Bu bağlamda, kamusal tartışmanın ve parrhesia'nın (doğruyu söyleme cesareti) çözülmesi, enfokrasinin ideolojisiz totaliterliğini pekiştirir. Tez, Han'ın analizlerini kritik ederek, dijital toplumun varoluşsal, siyasal ve estetik boyutlardaki kırılganlığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the philosophy of Byung-Chul Han to analyse the collapse of Western metaphysics' conception of essential truth and stable authenticity under digital capitalism and neoliberal regimes. It argues that this collapse produces a new form of nihilism distinctive to the digital age. Against the Western truth paradigm grounded in transcendence, origin, and permanence, Han develops a processual, immanent, and plural ontology of truth inspired by Far Eastern philosophy. Within this framework, truth is not a singular or final reality but a contingent and transformative process. Han argues that modern reproduction technologies and the Chinese knock-off movement undermine the hierarchy between original and copy. The knock-off redefines imitation as a productive cultural technique centred on hybridity, fluidity, and continual transformation. Consequently, truth functions as a palimpsest, constantly rewritten rather than definitively revealed. This ontological shift manifests socially as a crisis of truth. Unlike classical nihilism, which signifies the loss of belief in values, the new nihilism entails the erosion of trust in factual reality itself. Han identifies the contingent logic of information as the primary cause of this crisis. The ideology of transparency, devoid of negativity and transcendence, reduces meaning to an undifferentiated mass of data, producing an ontological vacuum. Politically, this culminates in an information regime in which authenticity becomes a tool of neoliberal domination. By offering the illusion of freedom and self-realisation, neoliberalism transforms individuals into self-exploiting subjects of performance. Through critical engagement with Han's analyses, this thesis reveals the existential and political fragility of digital society.