Türkiye ve Azerbaycan arasındaki askeri ilişkiler (1991-2021)
The military relations between Turkey and Azerbaijan (1991-2021)
- Tez No: 993463
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK GÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
1991-2021 yılları arasında, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki askerî ilişkiler, siyasi münasebetlere paralel dalgalanmalar izlemiştir. I'inci Karabağ Savaşı döneminde düşük seviyede kalmış, fakat 44 gün süren II'nci Karabağ Savaşı'nda yüksek çıtada tezahür etmiştir. 2008-2010 döneminde ise, Ankara, Ermenistan'la yakınlaştığı için, Bakü ile olan askerî ilişkileri durağanlaşmıştır. İki devlet arasında, askerî ilişki alanlarından, en fazla askerî eğitimde iş birliği yapılmıştır. Savunma sanayi alanında ise, başlangıçta, daha az ilişkiler kurulmuş, 2010 yılından sonra geliştirilmeye başlanmıştır. Türkiye ve Azerbaycan arasındaki askerî münasebetler, tek yönlü yardımlar şeklinde olmamış, Türkiye de Azerbaycan'dan terörle mücadelede kullandığı, Rus menşeli silahlar almıştır. İki devlet arasındaki askerî ilişkiler, neoklasik realist kuramın öngörülerine uygun ortaya çıkmıştır. Zira, Ankara ve Bakü'de iktidarda bulunan şahısların kişisel algılamalarından ve dünya görüşlerinden, askerî münasebetler etkilenmiştir. Bilhassa, 1990'lı yılların başında devleti yöneten kişilerin Rusya korkusu, iki devlet arasındaki söz konusu ilişkilerin gelişmesine engel olmuştur. Mevzu bahis çekince, yıllar içerisinde giderek azalmıştır. 2020'de Putin, Azerbaycan ile Ermenistan arasında tarafsız olunca, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki askerî münasebetler de en yüksek çıtasına ulaşmıştır. Bu araştırmada, söz konusu ilişkiler, orta güçte devlet kavramı çerçevesinde analiz edilmiştir. Türkiye orta güçte bir devlet olduğundan, askerî ilişkiler bölgedeki zayıf devletler olan Ermenistan ve İran'dan etkilenmezken, güçlü devlet olan Rusya'nın tesiri altında kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Military relations between Turkey and Azerbaijan followed parallel wavings with political relations between the years 1991-2021. Although it stayed at low level in Ist Karabakh War era, it emerged at high stick during the IInd Karabakh War which lasted 44 days. However, during 2008-2010 era, Ankara's military relations with Baku, stagnated for its approachement with Armenia. The most cooperative field among the military fields was military education, between the two states. Whereas, the cooperations were low at the beginnings in the defence industry sector, they began to increase after the year 2010. The military relations between Turkey and Azerbaijan were not one directioned aids, Turkey purchased some Russian weapons from Azerbaijan, which she used in the struggle with terror. The military relations between the two states realized according to assumtions of neoclassical realist theory. Because, the military relations were effected from the personal perceptions and the World views of the persons who were incumbent in Ankara and Baku. Particularly, the fear of the statemen from Russia in the beginnings of 1990s, prevented the questioned relations between the two states. The fears of statesmen from Russia, diminished over years. When Putin became neutral between Azerbaijan and Armenia in 2020, the military relations between Turkey and Azerbaijan reached its peak. The questioned relations were analyzed in the framework of the middle power state concept in this research. Turkey being a middle power state, the military relations were not impacted from the weak states such as Armenia nad Iran in the region, they were effected from the strong state Russia.