Gürcü ve Çerkez göçmenlerin evlilik tercihleri arasındaki ilişki (Düzce örneği)
The relationship between the marriage choices of Georgian and Circassian immigrants (The case of Düzce)
  1. Tez No: 993473
  2. Yazar: RUKİYE PİŞKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Düzce'de yaşayan Çerkes ve Gürcü yerleşik göçmen gruplarının evlilik tercihlerini fenomenolojik yöntemle incelemektedir. Araştırmanın amacı, iki topluluğun evliliğe ilişkin anlam dünyalarını, kültürel aktarım pratiklerini ve güncel toplumsal etkileşimler karşısında değişen tercih yapılarını ortaya koymaktır. Etik kurul gereklilikleri doğrultusunda kaynak kişilerle yapılan görüşmeler çalışmaya dâhil edilmemiş, bunun yerine literatür temelli yorumlayıcı analiz yaklaşımı benimsenmiştir. Literatürde Çerkes ve Gürcü topluluklarında endogami, soy grubu, akrabalık yapıları, kültürel kimlik aktarımı ve toplumsal normların evlilik tercihleri üzerindeki rolü geniş biçimde tartışılmaktadır. Bu çalışma, söz konusu tartışmaları yerleşik göçmen grupların günümüzde karşılaştığı sosyal değişim, kimlik müzakereleri, kamusal etkileşim ve modernleşme süreçleriyle ilişkilendirerek yeniden yorumlamaktadır. Bulgular, her iki toplulukta da kültürel değerlerin hâlâ önemli bir referans olduğunu, ancak eğitim, şehirleşme, ekonomik hareketlilik ve farklı toplumsal gruplarla artan temasların evlilik tercihlerini daha esnek ve çok boyutlu hale getirdiğini göstermektedir. Endogami oranlarının önceki kuşaklara kıyasla azaldığı; ancak kültürel uyum, aile onayı ve topluluk normlarının karar alma süreçlerinde etkisini sürdürdüğü görülmektedir. Sonuç olarak çalışma, Çerkes ve Gürcü yerleşik göçmen gruplarında evlilik tercihlerinin tek yönlü bir kültürel kalıtımın sonucu olmadığını; aksine kimlik, aidiyet, toplumsal konumlanış ve kuşaklar arası müzakere süreçlerinin etkileşimiyle şekillenen dinamik bir yapı sergilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the marriage preferences of Circassian and Georgian established migrant groups living in Düzce through a phenomenological research design. The aim is to explore how these communities construct meaning around marriage, transmit cultural norms, and negotiate evolving preferences in the context of contemporary social interaction and transformation. Due to ethical review requirements, interviews conducted with key informants were excluded from the analysis; instead, a literature-based interpretative framework was employed. Existing literature demonstrates that endogamy, kinship structures, lineage-based norms, and cultural identity transmission play a significant role in marriage patterns among Circassian and Georgian communities. This study reinterprets these themes by situating them within the current dynamics of social change, identity negotiation, public interaction, and modernization experienced by established migrant groups. The findings indicate that cultural values remain an important reference point for both communities; however, increasing education levels, urbanization, economic mobility, and interaction with diverse social groups have contributed to more flexible and multidimensional marriage preferences. While endogamy rates have declined compared to previous generations, cultural compatibility, family approval, and community norms continue to influence decision-making processes. Overall, the study reveals that marriage preferences among Circassian and Georgian established migrant groups are not merely the product of fixed cultural inheritance. Instead, they emerge from the dynamic interplay of identity, belonging, social positioning, and intergenerational negotiation.