Turistlerin ve hediyelik eşya satıcılarının bir kültür objesi olarak hediyelik eşyalara bakış açısı; Safranbolu örneği
The perspective of tourists and souvenir sellers on souvenirs as a cultural object: The example of Safranbolu
- Tez No: 993479
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Miras Alan Yönetimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışmanın amacı hem hediyelik eşya satıcılarının hem de turistlerin birer kültür objesi olan hediyelik eşyalara bakış açıları incelenmiştir. Çalışma, önemli bir kültür turizmi destinasyonu olan Safranbolu'daki hediyelik eşya satıcıları ve bölgeyi ziyaret eden turistlere yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 80 hediyelik eşya satıcısı ve 491 turist katılmıştır. Bölgeye gelen turist sayısı bilinmediği için %95 güven aralığı dikkate alınarak arzu edilen sayıya ulaşılmıştır. Kentte 50 adet hediyelik eşya dükkânı bulunmaktadır. Dolayısıyla bazı dükkanlarda birden çok kişinin araştırmaya katılması nedeniyle sayı 80'i bulmuştur. Hem satıcılar hem de turistlerden kolayda örnekleme yöntemi çerçevesinde yüz yüze anket tekniği kullanılarak veriler toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 22 ile analiz edilmiştir. Çalışmada; hediyelik eşya satıcıları ve turistlerin Safranbolu'daki hediyelik eşyaları birer kültür öğesi olarak gördükleri tespit edilmiştir. Bu çerçevede hediyelik eşya satıcılarının Safranbolu'da satılan hediyelik eşyalar ve hediyelik eşya dükkânlarına ilişkin algıları olumlu çıkmıştır. Bununla birlikte sattıkları hediyelik eşyaların seyahat deneyimine katkısı olduğunu düşündükleri belirlenmiştir. Benzer şekilde yerli turistlerin de Safranbolu'da satılan hediyelik eşyalar ve hediyelik eşya dükkânlarına ilişkin algıları olumlu bulunmuştur. Ayrıca satın aldıkları hediyelik eşyaların seyahat deneyimlerine olumlu katkısı olduğunu düşündükleri belirlenmiştir. Hediyelik eşya satıcılarının sattıkları ürünlerin daha çok tanıtıcı, işlevsel/dekoratif ve sembol nesnesi olduklarını; turistlerin de daha çok aldıkları ürünlerde tanıtıcı, işlevsel/dekoratif ve sembol nesnesi olmalarına dikkat ettikleri belirlenmiştir. Çalışmaya katılan satıcıların ve turistlerin hediyelik eşya ile ilgili algıları demografik özellikleri açısından karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırmalarda Safranbolu'da satılan hediyelik eşyalar, hediyelik eşya dükkanları ve hediyelik eşyaların seyahat deneyimine katkısının demografik özellikler açısından anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the perspectives of both souvenir sellers and tourists on souvenirs, which are cultural objects. The study was conducted in Safranbolu, a significant cultural tourism destination, targeting souvenir sellers and tourists visiting the region. 80 souvenir sellers and 491 tourists participated in the research. Since the exact number of tourists visiting the region was unknown, a 95% confidence interval was used to arrive at the desired number. There are 50 souvenir shops in the city. Therefore, the number reached 80 due to the participation of multiple individuals in some shops. Data was collected from both sellers and tourists using a face-to-face survey technique within the framework of convenience sampling. The collected data was analyzed using SPSS 22. The study found that both souvenir vendors and tourists perceive souvenirs in Safranbolu as cultural elements. In this context, souvenir vendors had a positive perception of the souvenirs sold in Safranbolu and the souvenir shops themselves. Furthermore, they believed that the souvenirs they sold contributed to their travel experience. Similarly, domestic tourists also had a positive perception of the souvenirs sold in Safranbolu and the souvenir shops. They also believed that the souvenirs they purchased positively contributed to their travel experience. It was determined that souvenir vendors primarily focused on the promotional, functional/decorative, and symbolic aspects of the products they sold; similarly, tourists primarily paid attention to the promotional, functional/decorative, and symbolic aspects of the products they purchased. The perceptions of vendors and tourists regarding souvenirs were compared in terms of demographic characteristics. The comparisons revealed significant differences in the types of souvenirs sold in Safranbolu, the souvenir shops themselves, and the contribution of souvenirs to the travel experience, all across demographic profiles.