Okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik davranışlarıyla öğretmenlerin değişime açıklıkları ve teknoloji öz yeterlilikleri arasındaki ilişki
The relationship between school principals' transformational leadership behaviors and teachers' openness to change and technology self-efficacy
- Tez No: 993480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik davranışları ile öğretmenlerin değişime açıklık düzeyleri ve teknoloji öz-yeterlik algıları arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nicel araştırma yöntemi çerçevesinde ilişkisel tarama deseninde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini, Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet okullarında görev yapan 384 öğretmen oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik davranışlarını ölçmeye yönelik dönüşümcü liderlik ölçeği, öğretmenlerin değişime açıklık düzeylerini belirlemeye yönelik değişime açıklık ölçeği ve öğretmenlerin teknoloji kullanımına ilişkin yeterlik algılarını ölçen teknoloji öz-yeterliği ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerin iç tutarlık katsayılarının yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Verilerin analizinde SPSS 26 programı kullanılmış; değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ve Hayes (2018) PROCESS Macro Model 4 yol analizi ile incelenmiştir. Araştırma bulguları, dönüşümcü liderlik ile değişime açıklık ve teknoloji öz-yeterliği arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca, dönüşümcü liderliğin teknoloji öz-yeterliği üzerindeki etkisinin doğrudan anlamlı olmadığı, ancak bu ilişkinin değişime açıklık aracılığıyla dolaylı olarak anlamlı hâle geldiği belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik davranışlarının öğretmenlerin teknolojiye yönelik öz-yeterlik algılarını, öğretmenlerin değişime açıklık düzeylerini güçlendirerek dolaylı biçimde etkilediğini ortaya koymaktadır. Bu bulgular, okullarda dijital dönüşüm süreçlerinin yalnızca teknik altyapı ile değil, liderlik uygulamaları birlikte ele alınması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships among school principals' transformational leadership behaviors, teachers' openness to change, and their perceptions of technology self-efficacy. The research was conducted using a correlational survey design within the framework of quantitative research methods. The sample consisted of 384 teachers working in state schools affiliated with the Ministry of National Education. The transformational leadership scale, used to measure school principals' transformational leadership behaviors; the openness to change scale, used to determine teachers' levels of openness to change; and the technology self-efficacy scale, used to measure teachers' perceptions of competence in technology use, were used to collect data. The internal consistency coefficients for the scales were high. SPSS 26 was used for data analysis; relationships between variables were examined using Pearson's correlation and Hayes' (2018) PROCESS Macro Model 4 path analysis. The research findings show that there are positive, significant relationships between transformational leadership, openness to change, and technology self-efficacy. Furthermore, it was determined that the effect of transformational leadership on technology self-efficacy is not directly significant, but this relationship becomes indirectly significant through openness to change. The results show that school principals' transformational leadership behaviors indirectly influence teachers' perceptions of their technology self-efficacy and openness to change. These findings indicate that digital transformation processes in schools should be addressed not only through technical infrastructure but also through leadership practices.