Göç olgusunun kent kimliği ve kültürü üzerine etkileri: Bitlis örneği
The effects of migration on urban identity and culture: The case of Bitlis
- Tez No: 993481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Sociology, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Tarihsel bağlamda birçok medeniyete kucak açan Bitlis'in kent kimliği ve kültürü öğeleri zamanla değişim ve dönüşüme uğramıştır. Urartular döneminde tarım ve ticaret şehri olan Bitlis; Dilmaçoğulları Beyliği hakimiyetinde jeopolitik öneme sahip beylik merkezi, Anadolu Selçukluları döneminde medreseler şehri, Osmanlı İmparatorluğu hakimiyeti ve Şerefoğulları Beyliği yönetimindeki dönemde bilim, sanat, ticaret ve sanayi ile gelişmiş bir şehir statüsü göstermiş ve medreseler şehri misyonunu devam ettirmiştir. Bitlis'in gerileme süreci ve nüfus kaybetmesi 1915 Rus işgali ve Ermeni olaylarından sonra gerçekleşmiştir. Bitlis tarihsel bağlamda göç olgusuyla beraber değişim yaşarken Bitlis'in kent kültürü ve kimliği de bu değişimlerden etkilenmiştir. Bu çalışma ile kadim ve köklü yapıya sahip olan Bitlis'in kent kültür ve kimlik öğelerindeki çok kültürlü ve çok dilli yapısı incelenmeye çalışılmıştır. Kentin kültürü ve kimliğine tesir edebilecek göçle gelen kesimi olarak bilinen Karadenizliler ve Ahıska Türklerine yönelik görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Beşli Likert ölçeği ile oluşturulan görüşme formu aracılığıyla Bitlis ilindeki yerel halkın algısı ile Karadenizliler ve Ahıska Türklerinin 'Bitlis ili, Bitlis'in yerel halkı, Bitlis'in kent kültürü ve kimliğine' ilişkin düşünceleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışma kapsamında oluşturulan açık uçlu sorular ile Bitlis kent kültürü ve kimliği; Bitlislilerin Ermeniler, Karadenizliler ve Ahıska Türklerine yönelik algısı okunmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda göçün Bitlis kentsel mekânında ve gelişmesindeki etkisi ile kent kültürü ve kimliği bağlamında yarattığı etkiler analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within its historical context, Bitlis, which has embraced many civilizations, has undergone changes and transformations in its urban identity and cultural elements over time. Bitlis, an agricultural and commercial city during the Urartu period, was a geopolitically important center of the Dilmaçoğulları Principality. During the Anatolian Seljuk period, it was a city of madrasas. Under Ottoman rule and the administration of the Şerefoğulları Principality, it developed into a city of science, art, commerce, and industry, continuing its role as a city of madrasas. Bitlis' decline and population loss occurred after the 1915 Russian occupation and the Armenian events. Bitlis has undergone changes in a historical context alongside the phenomenon of migration, and the city's culture and identity have also been affected by these changes. This study attempts to examine the multicultural and multilingual structure of Bitlis's urban culture and identity elements, which have ancient and deep-rooted foundations. Interviews were conducted with Black Sea Turks, and Ahiska Turks, who are known as the segments of the population that arrived through migration and could have an impact on the city's culture and identity. The interview form created using a five-point Likert scale was used to explore the perceptions of the local population in Bitlis province and the views of Black Sea people and Ahiska Turks regarding 'Bitlis province, the local population of Bitlis, and the urban culture and identity of Bitlis'. Within the scope of this study, open-ended questions were used to examine Bitlis's urban culture and identity, as well as the perceptions of Bitlis local people towards Armenians, Black Sea people, and Ahiska Turks. At the same time, the impact of migration on Bitlis's urban space and urban development, as well as its effects on urban culture and identity, were analyzed.