Büyüme, faiz ve enflasyonun işsizliğe etkisi: E-7 ve G-7 ülkelerinin karşılaştırılması
The impact of growth, interest rates and inflation on unemployment: A comparison of E-7 and G-7 countries
- Tez No: 993507
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GENÇLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonomi, Labour Economics and Industrial Relations, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada ekonomik büyüme oranı, reel faiz oranı ve enflasyon oranı ile işsizlik oranı arasındaki ilişkiler E-7 ve G-7 ülke grupları için karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. Çalışmanın temel amacı, söz konusu makroekonomik değişkenler arasındaki etkileşimlerin farklı ülke gruplarında nasıl şekillendiğini ortaya koymaktır. Analizde 1999-2021 dönemini kapsayan yıllık panel veri seti kullanılmıştır. İşsizlik oranı ve ekonomik büyüme oranı verileri Dünya Bankası, enflasyon ve faiz oranı verileri ise FRED veri tabanından elde edilmiştir. Değişkenler arasındaki karşılıklı ve dinamik ilişkiler, Panel VAR yöntemi kullanılarak STATA 17 paket programında analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, işsizlik ile ekonomik büyüme, enflasyon ve reel faiz oranı arasındaki ilişkilerin E-7 ve G-7 ülke gruplarında etki yönü ve işleyiş mekanizması bakımından belirgin biçimde farklılaştığını göstermektedir. Ekonomik büyüme her iki ülke grubunda da işsizliği azaltıcı yönde etkili olmakla birlikte, bu etkinin E-7 ülkelerinde kısa süreli ve zayıf, G-7 ülkelerinde ise daha güçlü ve kalıcı olduğu görülmektedir. Reel faiz ve enflasyon artışları E-7 ülkelerinde işsizliği artırıcı yönde etkiler yaratırken, G-7 ülkelerinde söz konusu şokların işsizlik üzerindeki etkisinin E-7 ülkelerine kıyasla ters yönde ya da dengeleyici, aynı zamanda daha zayıf ve geçici bir nitelik taşıdığı görülmektedir. Genel olarak bulgular, E-7 ülkelerinde işgücü piyasasının makroekonomik şoklara karşı daha kırılgan, G-7 ülkelerinde ise söz konusu ilişkilerin daha dengeli ve kontrollü bir yapı sergilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between the economic growth rate, the real interest rate, the inflation rate, and the unemployment rate are comparatively examined for the E-7 and G-7 country groups.. The main objective of the study is to reveal how the interactions among these macroeconomic variables differ across country groups. In the analysis, an annual panel dataset covering the period 1999-2021 was used. Data on the unemployment rate and economic growth rate were obtained from the World Bank, while inflation and interest rate data were sourced from the FRED database. The mutual and dynamic relationships among the variables were analyzed using the Panel VAR method in the STATA 17 software package. The findings indicate that the relationships between unemployment and economic growth, inflation, and the real interest rate differ markedly between the E-7 and G-7 country groups in both the direction of effects and the underlying transmission mechanisms. While economic growth reduces unemployment in both groups, this effect is short-lived and weak in E-7 countries but stronger and more persistent in G-7 countries. Increases in real interest rates and inflation lead to higher unemployment in E-7 countries, whereas in G-7 countries the effects of these shocks on unemployment are relatively weaker, more transitory, and operate in an opposite or stabilizing direction relative to E-7 countries. Overall, the results suggest that labor markets in E-7 countries are more fragile in response to macroeconomic shocks, whereas in G-7 countries these relationships exhibit a more balanced and controlled structure.