Kapsamlı okula hazır bulunuşluk değerlendirme ölçeği'nin (KOHDÖ) geliştirilmesi ve psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Development of the comprehensive school readiness assessment scale (COSRAS) and examination of its psychometric properties
- Tez No: 993525
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BUMİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi çocukların okula hazır bulunuşluk düzeyini incelemek için geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmektir. Ölçülecek özelliklerin ve kavramsal çerçevenin belirlenebilmesi için, literatürdeki okula hazır bulunuşluk ölçekleri ile konuya ilişkin kuramsal yaklaşımlar incelenmiştir. Kapsam geçerliğini sağlamak için Davis tekniğine dayalı kapsam geçerliği formu, alanında uzman 18 kişiye iki aşamada uygulanmıştır. Uzman görüşleri doğrultusunda düzenlenen taslak form, pilot çalışma ile test edilmiş ve geri bildirimlere göre revize edilmiştir. Son hali verilen ölçek, 57–72 ay aralığında olup okul öncesi eğitime devam eden çocukların (n=1813) öğretmenlerine (n=534) uygulanmıştır. Ayrıca, zamana karşı değişmezliği değerlendirmek amacıyla, 386 çocuğun öğretmenine (n=103) iki hafta arayla test–tekrar test uygulaması yapılmıştır. Ölçeğin iç tutarlılığı madde analizi ile, yapı geçerliği ise Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ile değerlendirilmiştir. Kapsam geçerlik indeksi 0,994 bulunmuştur. AFA sonuçları, 8 alt boyutlu yapının varyanslarını anlamlı bir şekilde açıkladığını ve maddelerin kabul edilebilir faktör yüklerine sahip olduğunu göstermiştir. DFA'da CMIN/df değerleri 0,890–1,163 aralığında olup tüm alt boyutlarda kabul edilebilir düzeydedir. GFI, CFI, IFI, TLI ve NFI değerleri tüm alt boyutlarda 0,90'ın üzerinde, RMSEA değerleri ise 0,000–0,009 aralığında ve 0,08 sınırının oldukça altındadır. Cronbach alfa değerleri; Motor Beceriler 0,96, Bilişsel Beceriler 0,95, Duyusal Beceriler 0,95, İletişim-Dil Becerileri 0,93, Sosyal-Duygusal Beceriler 0,91, Günlük Yaşam Becerileri 0,94, Akademik Beceriler 0,95 ve Oyun Becerileri 0,91 olarak bulunmuştur. Test–tekrar test analizinde Pearson korelasyon katsayıları ve ICC değerleri tüm alt boyutlarda 0,90'ın üzerinde saptanmıştır. Sonuç olarak, geliştirilen 8 alt boyuttan ve 182 maddeden oluşan ölçeğin geçerliliği ve güvenilirliği doğrulanmıştır. Ölçek, 57–72 ay aralığındaki çocukların okula hazır bulunuşluk düzeylerini çok boyutlu olarak değerlendirmek için gerekli ölçütleri karşılamakta ve yüksek psikometrik özellikler sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a valid and reliable scale to examine the school readiness level of preschool children. To determine the characteristics and the conceptual framework to be measured, school readiness scales in the literature and theoretical approaches on the subject were examined. To ensure content validity, the content validity form based on the Davis technique was applied to 18 experts in the field in two stages. The draft form, prepared in accordance with the expert opinions, was tested in a pilot study and revised according to the feedback. The finalized scale was administered to the teachers (n=534) of children between 57 and 72 months old who were attending preschool education (n=1813). To evaluate invariance over time, a test-retest application was applied to 386 children's teachers (n=103) at an interval of two weeks. The internal consistency was evaluated with item analysis, and the construct validity was evaluated with Exploratory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA). The content validity index was found to be 0.994. The EFA results showed that the 8 sub-dimensional structure significantly explained the variances and the items had acceptable factor loadings. CMIN/df values in the CFA ranged from 0.890 to 1.163, which are acceptable for all sub-dimensions. GFI, CFI, IFI, TLI and NFI values were above 0.90 in all sub-dimensions, while RMSEA values were in the range of 0.000–0.009 and well below the limit of 0.08. Cronbach's alpha values were; Motor Skills were 0.96, Cognitive Skills 0.95, Sensory Skills 0.95, Communication-Language Skills 0.93, Social-Emotional Skills 0.91, Daily Living Skills 0.94, Academic Skills 0.95, and Play Skills 0.91. In the test-retest analysis, Pearson correlation coefficients and ICC values were found to be above 0.90 for all subscales. Consequently, the validity and reliability of the developed scale, consisting of eight subscales and 182 items, were confirmed. The scale meets the necessary criteria for multidimensionally assessing the school readiness levels of children aged 57–72 months and exhibits high psychometric properties.