1979'dan günümüze İran İslam Cumhuriyeti'nin Türkiye'deki kamu diplomasisi faaliyetlerine genel bir bakış
A general overview of the public diplomacy activities of the Islamic Public of Iran in Turkey since 1979
  1. Tez No: 993528
  2. Yazar: ENGİN BALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABBAS KARAAĞAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda, uluslararası alandaki gelişmelere bağlı olarak önemi artan kamu diplomasisi, diğer ülkeleri etkileme kabiliyeti bulunan hemen hemen bütün ülkeler tarafından etkin bir şekilde uygulanmaktadır. Bu amaçla ülkeler, hedeflerine ulaşmak için kamu diplomasisi faaliyetlerine ağırlık vermektedirler. İran İslam Cumhuriyeti de dış politika hedeflerine ulaşmak için son yıllarda kamu diplomasisi çalışmalarına ciddi bütçeler ayırmaktadır. Bu çalışmada, İran İslam Cumhuriyeti'nin 1979'dan Günümüze Türkiye'deki Kamu Diplomasisi Faaliyetleri incelenmiştir. Araştırmada; akademik eserlere, kurumların faaliyet raporlarına yönelik literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmayla konuyla ilgili literatürdeki boşluğun doldurulması, İran İslam Cumhuriyetinin kamu diplomasisi anlayışının genel yapısının analiz edilmesi ve Türkiye'deki İran kamu diplomasisinin etkinliklerinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Konunun oldukça geniş, eldeki verilerin de sınırlı ve soyut olması çalışmanın güçlüğünü oluşturmaktadır. Araştırma süresince elde edilen bulgular titizlikle irdelenmiştir bu nedenle çeşitli mecralarda karşımıza çıkan birtakım bilgiler ve iddialar, yanlış algılara sebebiyet vermemesi için çalışmanın dışında tutulmuştur. İran İslam Cumhuriyeti'nin Türkiye'de yürütmüş olduğu kamu diplomasisi faaliyetlerinin yeterince başarılı olmadığını, kişileri, kurumları kendine çekmede yetersiz kaldığını, sadece sınırlı kurum ve kişiler üzerinde etkili olduğunu, İran'ın Türkiye halkları için bir çekim merkezi olmadığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In recent years, public diplomacy, which has gained importance due to developments in the international arena, is being effectively applied by almost all countries that have the ability to influence other countries. For this purpose, countries are giving weight to public diplomacy activities to reach their goals. The Islamic Republic of Iran is also allocating serious budgets for public diplomacy efforts in recent years to reach its foreign policy goals. In this study, the public diplomacy activities of the Islamic Republic of Iran in Turkey from 1979 to the present have been examined. In the research, the literature review method was used, focusing on academic works and activity reports of institutions. With this study, it is aimed to fill the gap in the literature on the subject, to analyze the general structure of the public diplomacy understanding of the Islamic Republic of Iran, and to reveal the effectiveness of Iranian public diplomacy in Turkey. The subject is quite broad, and the available data is limited and abstract, which constitutes the difficulty of the study. The findings obtained during the research period were carefully examined, and for this reason, some information and claims that appear in various media were excluded from the study so as not to cause misconceptions. We can say that the public diplomacy activities of the Islamic Republic of Iran in Turkey have not been sufficiently successful, have been insufficient in attracting individuals and institutions, have only been effective on limited institutions and individuals, and Iran is not a center of attraction for the peoples of Turkey.