Türk ceza hukuku ve uluslararası hukuk bağlamında göçmen kaçakçılığı suçu: Teorik ve uygulamalı bir yaklaşım
The crime of migrant smuggling in the context of Turkish criminal law and international law: A theoretical and practical approach
  1. Tez No: 993529
  2. Yazar: JAMSHİD ALAUDİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, göçmen kaçakçılığı suçunu yalnızca cezai boyutuyla değil, aynı zamanda göç olgusunun tarihsel gelişimi, nedenleri ve sonuçları bağlamında çok yönlü olarak ele almaktadır. Göçün günümüzde ulaştığı küresel boyut ve buna bağlı olarak artan düzensiz göç hareketleri, göçmen kaçakçılığını hem ulusal hem de uluslararası toplum açısından ciddi bir sorun haline getirmiştir. Bu çerçevede çalışmada, göçmen kaçakçılığı suçunun uluslararası düzeydeki hukuki temelleri, özellikle Birleşmiş Milletler Sınıraşan Örgütlü Suçlara Karşı Sözleşme ve ek protokolleri çerçevesinde ortaya konmuş; Türk hukukundaki yasal düzenlemeler ise Türk Ceza Kanunu başta olmak üzere ilgili mevzuat kapsamında detaylı biçimde incelenmiştir. Suçun konusu, maddi ve manevi unsurları, nitelikli halleri, teşebbüs, iştirak ve içtima halleri ile soruşturma ve kovuşturma usulleri ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Ayrıca Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere, ABD ve Kanada gibi ülkelerdeki düzenlemelerle Türk hukukunun karşılaştırmalı bir analizi yapılmıştır. Göçmen kaçakçılığı suçunun insan hakları ihlalleri, kamu düzenine etkileri ve devletlerin uluslararası yükümlülükleri bağlamındaki yansımaları da değerlendirilmiştir. Son olarak uygulamada karşılaşılan sorunlar, yargı kararları ve çözüm önerileri tartışılarak, bu suça karşı daha etkin bir mücadele yönteminin geliştirilmesine katkı sunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the crime of migrant smuggling through a comprehensive and multidimensional framework, not only focusing on its criminal aspects but also situating it within the broader historical and socioeconomic dynamics of migration. As irregular migration has become a global phenomenon, migrant smuggling poses significant challenges for both national legal systems and the international community. Accordingly, the study outlines the international legal foundations of the crime, particularly through an analysis of the United Nations Convention against Transnational Organized Crime and its supplementary protocols. Türkiye's domestic legal framework is examined in depth, with a focus on the Turkish Penal Code and relevant secondary legislation. The offense of migrant smuggling is analyzed in terms of its subject matter, material and mental elements, aggravated forms, attempt, complicity, concurrence, and procedural mechanisms. A comparative legal analysis is also conducted, reviewing the legal frameworks in Germany, Italy, France, the United Kingdom, the United States, and Canada in relation to Turkish law. Furthermore, the study explores the implications of migrant smuggling for human rights, public order, and the fulfillment of international obligations. Finally, it evaluates practical challenges encountered in enforcement and adjudication, offers a discussion of relevant case law, and proposes solutions to contribute to a more effective legal and institutional response to migrant smuggling.