İzofluran ve sevofluranın immün sistem üzerine etkisi
  1. Tez No: 99356
  2. Yazar: AYŞE TATAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET SÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
VI.) ÖZET Ameliyat sonrası dönemde ortaya çıkan enfeksiyona yatkınlık, birçok araştırmacıyı anestezi ve immün sistem arasındaki ilişkiyi incelemeye yöneltmiştir. Biz bu çalışmamızda, rutin anestezi uygulamalarında kullanılan iki anestetik ilaç olan izofluran ve sevofluranm immün sistem üzerine etkisini araştırdık. Hastane etik komitesinden izin alınarak genel anestezi altında inguinal herni ameliyatı uygulanan yaşlan 20 ile 35 arasında olan ve ASA I-H sınıfına giren 72 hasta çalışma kapsamına alındı. Bu hastaların anestezi indüksiyonu iv 3-7 mg/kg tiyopental, 0,5 mg/kg atraküryum ile gerçekleştirilip devamında 36 olguda % 1-1,5 izofluran ve diğer 36 olguda ise % 1,5-2,0 sevofluran uygulandı. Hastalardan ameliyattan hemen önce ve ameliyattan 24 saat sonra kan örnekleri alınarak lökosit, total T lenfosit (CD3), total B lenfosit (CD 19), T Helper (CD4), T supresör (CD8), Natural Killer (CD16+CD56) ve aktive T lenfosit (CD3/HLA-DR) hücre sayımlan yapıldı. Ameliyat öncesi değerler ile karşılaştınldığında her iki grupta da lökosit sayısmda anlamlı bir artış tesbit edildi. Yine her iki grupta ameliyat sonrasında B lenfosit sayısmda anlamlı bir artış tesbit edildi. İzofluran grubunda T-süpresör hücre sayısında ameliyat sonrasında anlamlı bir düşüklük bulunurken sevoflurane grubunda fark anlamlı değildi. Yine izofluran grubunda T-süpresör hücre sayısındaki düşüşe paralel olarak CD4/CD8 oranında ameliyat sonrasında anlamlı bir artış tesbit edildi. Diğer parametreler açısından ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası değerler arasında anlamlı bir farklılık tesbit edilmedi. Şimdiye kadar anestezinin immün sistem üzerine etkilerini inceleyen birçok çalışma yapılmıştır. Ancak bu çalışmalarda alman sonuçlann hepsi birbiriyle uyumlu değildir. Anestezik ilaçlann immün sistem üzerine etkileri ve bu etkilerin mekanizmalannın ortaya konulması için daha kapsamlı ve kontrollü çalışmalara ihtiyaç duyulduğu açıktır. 42
Özet (Çeviri)
VII.) SUMMARY Posoperative vulnerability to infections has led many investigators to search the correlation between anaesthesia and immune system. In this study we examined the effect of two anaesthetic agents which are used in daily anaesthetic practice, namely isoflurane and sevoflurane, on the immune system. After approving the study by hospital ethics committee we studied 72 male (ages between 20 and 35 years), ASA grades I and II scheduled for elective inguinal hernia repair. Anaesthesia was induced with thiopentone 4 mg/kg, and atracurium 0.5 mg/kg, and maintained in the isoflurane group with isoflurane 1,0-1,5 % and in the sevoflurane group with sevoflurane 1,5-2,0 %. Peripheral venous blood samples were obtained before induction of anaesthesia and on the morning of first postoperative day to measure leucocyte counts and lymphocyte subsets: T lymphocytes (CD3), B lymphocytes (CD19), T Helper cells (CD4), T supressor cells (CD8), Natural Killer cells (CD16+CD56), and activated T cells (CD3/HLA- DR). Postoperative leucocyte counts were increased significantly in both groups when compared with preoperative values. Also postoperative B lymphocyte increase was significant in both groups. Postoperative T-supressor cell counts were decreased significantly in isoflurane group but not in sevoflurane group. Postoperative CD4/CD8 ratio also increased significantly because of decrease in CD8 counts. Any other significanct change was not observed when preoperative and postoperative data were compared. Many studies were performed evaluating the influence of anaesthesia upon the immune response. But some of their results were not similar. It is clear that further studies are needed to clarify the effects and effect mechanisms of anaesthetics on the immune response. 43