Sezaryen operasyonlarında genel anestezi ile rejyonal anestezinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 99357
  2. Yazar: ÖZDEN POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Anesthesiology and Reanimation, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışma, sezaryen operasyonuna girecek anneler için en rahat, fetus ve yenidoğan için zararsız olan güvenilir anestezi yöntemini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Askeri Tıp Fakültesi Anesteziyoloji Anabilim Dalı'nda sezaryen operasyonuna girecek uygun şartlara sahip 40 olgu iki gruba ayrıldı. Operasyon öncesi 1000 mi serum fizyolojik verilen bütün olgulardan genel anestezi uygulananlara i.v. damar yolu açıldıktan sonra indüksiyonda 1 mg/kg ketamin, 250 mg Tiopental, 1 mg/kg süksinilkolin ve %100 O2 verildi. Çocuk çıktıktan sonra idamede 0.5 mg/kg Atrakurium besilat, 4 İt N2O, 4 İt O2, %0.5 Isofluran uygulandı. Postoperatif ağrı kontrolünde ihtiyaç olduğunda i.m. 50 mg meperidin uygulandı. Rejyonal anestezi uyguladığımız 20 olguya bilgi verilerek Kombine Spinal Epidural Kateter takıldı. Spinal aralığa %2'lik 3 mi prilokain verildi. Postoperatif ağrı kontrolü için epidural kateter bırakıldı. Spinal anestezi yetersizliği olan olgularda epidural aralığa 10 mi %2'lik prilokain, 10 mi serum fizyolojik, 1 mi fentanil verilerek epidural anestezi ile öpere oldu. 40 olgu, aynı monitörle operasyon sırası ve sonrasında takip edildi. Bebeğin kordon klemplenmesinden sonra umblikal arter ve ven kan gazlan alındı. Apgar skorları 1. ve 5. dk.da değerlendirildi. Anne hemodinamisi ve sübjektif kanama miktarı takip edildi. Operasyon sonrası, anesteziden memnuniyet, anne ve obstetrisyene sorularak, komplikasyon gelişip gelişmediği araştırıldı. Bulgularımızda, genel anestezi uygulanan olgularda sübjektif kanama miktarı, rejyonal gruba göre fazla idi. Rejyonal grubun yenidoğanlarmın kan gazlan analizinde asidemi görüldü. Rejyonal grubun yenidoğan arter ve ven kanında PCO2 düşük PO2 yüksekti. Apgar skorlan, rejyonal grubun yeni doğanlannda daha iyiydi. Rejyonal uygulanan olgularda sıvı yükleme ve i.v. efedrin ile düzelen hipotansiyon görüldü. Her iki grupta da operatif ve postoperatif herhangi bir ciddi komplikasyon görülmedi. Çalışma sonunda, sezaryen operasyonlannda tamamen genel anesteziden vazgeçilmemesi gerektiği, rejyonal anestezinin kontrendike olduğu olgularda genel anestezinin tercih edilebileceği, uygun olgularda annenin tercihi de gözönünde bulundurularak rejyonal anestezinin tüm avantaj ve kolaylıklarına sahip CSE anestezi tekniğinin seçilmesi gerektiği kanısına vanldı. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was made to decide the mast reliable and comfortable anesthesia method for mothers who would undergo sectio saeserian operation and safest method for fetus and newborn's reliance. For mis purpose 40 cases carrying appropriate conditions who would undergo sectio caeserian operation in GATA Anesthesiology Department were dividided in two groups. All cases were given 1000 ml of %09 NaCl before operation and then is cases of general anesthesia following the opening of intravenous route 1 mg/kg of ketamine, 250 mg of thiopenthal, 1 ml/kg of succynilcholine and %100 of O2 were administered. After the baby's bom for maintenance 0.5 mg/kg of Atracrium bessylate, 4 It of N2O, 4 It of O2 and %0.5 MAC of isoflurane were applied. For postoperative pain treatment, 50 mg of meperidine were given when needed. In 20 cases which regional anesthesia were applied, Combined Spinal Epidural Catheter was inserted after informing the patient. 3 ml of %2 prilocaine was injected into subaracnoid space. For postoperative pain control epidural catheter was used. When spinal anesthesia wast not enough, 10 ml of %2 prilocaine, 10 ml of %0.9 NaCl, 1 ml of fentanly was injected into epidural space by this way operations were continued by epidural anesthesia. All of the 40 cases were monitorized with same devices during operation and postoperatively. Following the clemping of baby's chard, arterial and venous blood gas samples were obtained. APGAR scoring was performed at the first and fifth minutes. Mother's hemodynamic parameters subjective blood loss amounts were detected. Patients and obstetrician's opinions about anesthesia were asked and complication occurances were followed. According to our findings, subjective blood loss amount were greater in general anesthesia cases that regional anesthesia group. In the blood gas analyses of regional anesthesia group acidemia were observed. In the newborn's arterial and venous blood PCO2 was low and PO2 was high for regional anesthesia group. APGAR scoring was better in regional anesthesia group. In regional anesthesia group hypotansion, answering good to intravenous fluid replacement and efedrin administration by intravenous route was observed. Both groups showed no significant complication in intraoperative or postoperative periods. At the end of the study we decided that in sectio cesarian operations general anesthesia must not be given up completely. So when regional anesthesia is contrendicated general anesthesia may be preferred. In convenient cases, by giving mother a chance to make a choice, CSE technique which carries all the advantages and facilities of regional anesthesia, has to be preferred. 54