Neo-Hitit heykeltraşlığında av ve avcılık
Hunting and hunting in Neo-Hittite sculpture
- Tez No: 993608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY DUMANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Neo-Hitit kent devletlerinde av ve avcılığın heykeltıraşlık eserlerinde nasıl tasvir edildiğini incelemektedir. MÖ 12. yüzyılda Hitit İmparatorluğu'nun yıkılmasının ardından ortaya çıkan Neo-Hitit kent devletleri, sanatlarında av sahnelerine geniş yer vermiştir. Bu sahneler, kralların gücünü göstermek, dini inanışları yansıtmak ve toplumda avcılığın önemini vurgulamak amacıyla işlenmiştir. Çalışmada, Karkamış, Melid, Gurgum, Tabal, Sam'al-Zincirli ve Que, Tell Halaf/Guzana kentlerine ait kabartmalar, steller ve heykeller incelenmiştir. Avcıların duruşları, kıyafetleri ve avladıkları hayvanlar değerlendirilmiş; bu sahnelerde Asur, Arami ve Fenike etkileri araştırılmıştır. Ayrıca, ok, mızrak ve savaş arabası gibi avcılıkta kullanılan araçların detayları da ele alınmıştır. Neo-Hitit dönemine ait yazılı kaynaklarda avcılık hakkında çok az bilgi bulunmasına rağmen, heykeltıraşlık eserleri bu dönemde avın önemli bir faaliyet olduğunu göstermektedir. Aslan, geyik ve kuş avı gibi sahnelerin sıkça işlendiği görülmektedir. Sonuç olarak, Neo-Hitit sanatında avcılığın hem kralların gücünü simgeleyen hem de dini ve kültürel bir anlam taşıyan önemli bir tema olduğu anlaşılmıştır. Bu çalışma, Neo-Hitit sanatında av ve avcılık sahnelerinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how hunting and hunting scenes were depicted in Neo-Hittite sculptural works. After the collapse of the Hittite Empire in the 12th century BCE, the Neo-Hittite city-states emerged and incorporated hunting scenes extensively into their art. These scenes were created to showcase royal power, reflect religious beliefs, and emphasize the significance of hunting in society. The study analyzes reliefs, stelae, and sculptures from cities such as Karkamış, Melid, Gurgum, Tabal, Sam'al-Zincirli, and Que, Tell Halaf/Guzana. The postures, clothing, and hunted animals of the figures are examined, while Assyrian, Aramean, and Phoenician influences in these depictions are also explored. Additionally, details of hunting tools such as bows, spears, and chariots are investigated.Although written sources from the Neo-Hittite period provide limited information on hunting, sculptural works reveal that it was an essential activity of the time. Scenes frequently depict lion, deer, and bird hunting. In conclusion, hunting in Neo-Hittite art is understood as both a symbol of royal power and a theme with religious and cultural significance. This study contributes to a deeper understanding of hunting and hunting scenes in Neo-Hittite sculpture.