Erzurum'dan toplanan fasulye genotiplerinin tuz tolerans seviyelerinin bazı morfolojik ve fizyolojik parametrelerle belirlenmesi
Determination of salt tolerance levels of bean genotypes collected from Erzurum by some morphological and physiological parameters
  1. Tez No: 993638
  2. Yazar: KÜBRA KARADOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAZİYE KUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Araştırmada, Erzurum yöresinden toplanan fasulye genotiplerinin tuz stresine tolerans seviyelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada Erzurum ilinden toplanan 67 yerel taze ve barbunya fasulye (Phaseolus vulgaris L.) genotipi ve 25 ticari çeşit kullanılmıştır. Deneme, tesadüf parselleri deneme deseni göre faktöriyel düzende (92 genotip x 2 yetiştirme koşulu) yürütülmüştür. Her genotip için uygulamalar 3 tekerrürlü olacak şekilde tasarlanmış ve her tekerrürde 3 saksı yer almıştır (toplam 1656 saksı). Stres koşullarının oluşturulmasında başlangıç tuz konsantrasyonu 25 mM olup, ikinci sulamada 50 mM ve son dört sulamada 100 mM tuz uygulaması gerçekleştirilmiştir. Tuz maruziyeti yaklaşık 20 gün süresince devam etmiş ve planlı sulama döneminden itibaren 30 gün sonra ölçüm ve analizler yapılmıştır. Bulgular: Genotiplerin tuz stresine verdiği tepkilerin belirlenmesinde kullanılan morfolojik ve fizyolojik parametrelerin genotipe göre anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca PCA biplot analizi ve bileşen yüklemeleri incelendiğinde; bitki biyokütlesi, bitki boyu ve yaprak alanı gibi büyüme parametrelerinin yanı sıra, hücresel zararlanmanın bir göstergesi olan elektriksel iletkenlik (EC) değerlerinin genotipler arasındaki farklılığı belirlemede en ayırt edici faktörler olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, PCA ve iki yönlü hiyerarşik dendogram ısı haritası analizi, ERZ TO-64, ERZTO-56, Şeker Sırık, ERZ HN-78, ERZ TO-50, ERZ-NR-100 ve ERZ-TO-72 genotiplerinin kontrol bitkilerine en yakın gelişmeyi gösterdiğini ve tuz stresine diğer genotiplere göre daha toleranslı olduğunu göstermiştir. Sonuç: Araştırmada incelenen fasulye genotiplerinin tuza tolerans yönünden oldukça geniş bir varyasyon gösterdiği, 26 genotipin tolerant, 28 genotipin orta tolerant ve 38 genotipin ise duyarlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study aimed to determine the salt stress tolerance levels of bean genotypes collected from the Erzurum region. Method: The study used 67 local snap and pinto bean (Phaseolus vulgaris L.) genotypes and 25 commercial cultivars collected from Erzurum province. The experiment was conducted in a factorial arrangement (92 genotypes × 2 growing conditions) based on a Completely Randomized Design (CRD). For each genotype, the treatments were designed with three biological replicates, with each replicate consisting of three pots, totaling 1656 pots. To induce salt stress conditions, an initial NaCl concentration of 25 mM was applied, followed by 50 mM in the second irrigation and 100 mM in the final four irrigations. Salt exposure continued for approximately 20 days, and measurements and analyses were carried out 30 days after the commencement of the scheduled irrigation period." Findings: It was determined that the morphological and physiological parameters utilized to evaluate the responses of genotypes to salt stress exhibited significant differences depending on the genotype. Moreover, an examination of PCA biplot analysis and component loadings revealed that growth parameters such as plant biomass, plant height, and leaf area, along with electrical conductivity (EC) values—serving as a key indicator of cellular damage—emerged as the most discriminative factors in determining the variations among genotypes. Additionally, PCA and two-way hierarchical dendrogram heatmap analysis demonstrated that genotypes ERZ TO-64, ERZTO-56, Şeker Sırık, ERZ HN-78, ERZ TO-50, ERZ-NR-100, and ERZ-TO-72 displayed growth patterns most similar to the control plants, thereby establishing their superior tolerance to salt stress compared to the other genotype. Results: It was determined that the common bean genotypes investigated in the study exhibited extensive variation in terms of salinity tolerance, with 26 genotypes identified as tolerant, 28 as moderately tolerant, and 38 as sensitive.