İçmimarlık eğitiminde detay bilgisi öğretimine yönelik model önerisi
A model proposal for teaching detailing in interior architecture education
  1. Tez No: 993644
  2. Yazar: GÖKHAN DUYUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN ERTEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
İçmimarlık eğitiminde detay bilgisi, ulusal ve uluslararası akreditasyon kuruluşları tarafından mezunların kazanması gereken temel bir yeterlilik olarak tanımlanmaktadır. Ancak mevcut eğitim yaklaşımlarında detaylandırma çoğunlukla teknik bir konu olarak ele alınmakta; detayın estetik, kompozisyonel ve tasarımsal boyutlarını sistematik biçimde ele alan öğretilebilir bir modelin eksikliği dikkat çekmektedir. Oysa detaylar, mekansal tasarım kararlarının somutlaştığı, tasarım dilinin okunabildiği ve mekansal algının belirginleştiği temel tasarım bileşenleridir. Bu doktora tezinin amacı, içmimarlık eğitiminde detay bilgisinin öğretimine yönelik, temel tasarım kuramı ile ilişkilendirilmiş, estetik boyutu görünür kılan ve sistematik olarak uygulanabilir bir öğretim modeli geliştirmektir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle alan çalışması gerçekleştirilmiş olup elde edilen bulgular ışığında, tasarım öğeleri ve tasarım ilkeleri kullanılarak bitişik yüzeylerin geçişlerinin kompozisyonel bir problem olarak ele alındığı bir model önerilmiştir. Önerilen modelin, detaylandırmayı yalnızca teknik çözüm üretimi olmaktan çıkararak, tasarım etkinliğini ve farkındalığı artıran bir öğrenme sürecine dönüştürmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Detailing is defined as a core competency that graduates are expected to acquire in interior architecture education by both national and international accreditation bodies. However, within prevailing educational approaches, detailing is predominantly addressed as a technical issue, and the lack of a teachable and systematic model that explicitly integrates the aesthetic, compositional, and design-oriented dimensions of detail design remains evident. Yet, details constitute fundamental design components through which spatial design decisions are materialized, design language becomes legible, and spatial perception is articulated. The aim of this doctoral thesis is to develop a systematic and applicable teaching model for detail knowledge in interior architecture education, one that is grounded in basic design theory and renders the aesthetic dimension of detailing explicit. Within this framework, an approach is proposed in which the transitions between adjacent surfaces are addressed as a compositional design problem through the use of design elements and design principles. The proposed model seeks to reposition detailing beyond technical problem-solving and to transform it into a process that enhances design effectiveness and awareness.