Sığır eti üretiminde lider ülkelerin 2024-2030 dönemindeki üretimlerinin arıma modeliyle tahmini
Forecasting the production of the leading countries in beef production in the period 2024-2030 with the arima model
  1. Tez No: 993643
  2. Yazar: KEVSER AĞSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SEMİH UZUNDUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, 1961–2023 dönemine ait 63 yıllık veriler kullanılarak, FAO verileri temelinde ve SAS istatistiksel çerçevesinde uygulanan ARIMA modelleri ile 2024–2030 dönemine yönelik küresel ve önde gelen ülkelerin sığır eti üretim düzeylerini tahmin etmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: FAO verileri temelinde ve SAS istatistiksel programı çerçevesinde uygulanan ARIMA modelleri ile tahminler yapılmıştır. Bulgular: Elde edilen veriler, ana üretici ülkelerin küresel sığır eti piyasası üzerindeki önemli etkisini vurgulamaktadır. 2024–2030 dönemine ilişkin projeksiyonlar, Çin (%15,1), Avustralya (%11,36), Meksika (%8) ve Brezilya'nın (%7,05) üretim paylarını artırarak dünya ortalaması olan %6,56'nın üzerine çıkmasının öngörüldüğünü göstermektedir. Buna karşın, Amerika Birleşik Devletleri (%4,9), Arjantin (%0,21) ve diğer ülkelerin toplamı (%4,8) küresel büyüme oranının altında kalarak 2030 itibarıyla paylarının azalacağı tahmin edilmektedir. Rusya, Türkiye ve Kanada yıllık üretimleri bir milyon tonu aşan önemli piyasa konumlarına sahiptir. Sonuçlar: Analizler, Çin, Avustralya, Meksika ve Brezilya'nın üretim paylarını artırarak dünya ortalamasının üzerine çıkacağını, ABD, Arjantin ve diğer ülkelerin paylarının ise sınırlı şekilde azalacağını göstermektedir. Ayrıca Rusya, Türkiye ve Kanada önemli piyasa konumlarını koruyacaktır. Bu sonuçlar, önümüzdeki yıllarda küresel üretim dinamiklerinin büyük ölçüde verimlilik ve hayvan varlığı yönetimine bağlı olarak şekilleneceğini göstermektedir. Üretici ülkelerin sürdürülebilir büyüme ve rekabet gücünü artırmak için verimlilik iyileştirmeleri, modern ve çevre dostu üretim tekniklerinin benimsenmesi, yem ve besi maliyetlerinin düşürülmesi, ihracat ve iç piyasa dengelerinin dikkatli planlanması, iklim değişikliğine uyum stratejilerinin uygulanması ve bölgesel üretim odaklı yatırımların güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to forecast global and leading-country beef production levels for the period 2024–2030 using ARIMA models applied within the SAS statistical framework, based on 63 years of data from 1961 to 2023 and FAO statistics. Method: Forecasts were generated using ARIMA models applied within the SAS statistical program, based on FAO data. Findings: The data highlight the significant influence of major producing countries on the global beef market. Projections for 2024–2030 indicate that China (15.1%), Australia (11.36%), Mexico (8%), and Brazil (7.05%) are expected to increase their production shares, surpassing the world average of 6.56%. In contrast, the United States (4.9%), Argentina (0.21%), and the collective share of other countries (4.8%) are projected to fall below the global growth rate, resulting in a reduced share by 2030. Russia, Türkiye and Canada maintain significant market positions, with annual production exceeding one million tons. Conclusions: The analysis indicates that China, Australia, Mexico, and Brazil will raise their production shares above the global average, while the shares of the U.S., Argentina, and other countries are expected to decrease slightly. Russia, Türkiye and Canada will retain their important market positions. These results suggest that global production dynamics in the coming years will largely depend on efficiency improvements and herd management strategies. To enhance sustainable growth and competitiveness, it is recommended that producing countries adopt productivity improvements, modern and environmentally friendly production techniques, reduce feed and livestock costs, carefully manage export and domestic market balances, implement climate change adaptation strategies, and strengthen regionally focused production investments.