Configuring violence against children in selected contemporary English women's novels: A trauma theory perspective
Seçilen çağdaş İngiliz kadın romanlarında çocuklara yönelik şiddetin yapılandırılması: Travma kuramı perspektifiyle
  1. Tez No: 993668
  2. Yazar: AHMED SAMEER SALAH ALJIBORI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MOHAMMED SALEH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, seçilmiş çağdaş kadın romanlarında çocuklara yönelik şiddetin temsillerini travma kuramı perspektifinden incelemektedir. Pek çok travma çalışması, savaş, soykırım ve genel olarak yetişkin deneyimleri sırasında travmaya maruz kalan bireylerin edebiyattaki etkisini araştırmış olsa da, edebi eserlerde travmatize çocuklara, özellikle de kadın yazarlar tarafından kaleme alınmış anlatılardaki çocuklara dair herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışma, Susan Shaw'un The Boy from the Basement, Heather O'Neill'in Lullabies for Little Criminals ve Cathy Glass'ın The Girl in the Mirror adlı eserlerini analiz ederek bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Romanlardaki çocuk karakterlerin maruz kaldığı fiziksel, cinsel ve ihmal gibi farklı istismar türlerini ortaya koymakta ve bu istismar biçimlerinin psikolojik sonuçlarını incelemektedir. Ayrıca, travmanın çocuk karakterlerin duygusal, bilişsel ve davranışsal gelişimleri üzerindeki etkilerini, Cathy Caruth'un travma kuramı kavramı ile Sigmund Freud'un bastırma ve travmatik belleğin gecikmeli geri dönüşü üzerine psikanalitik kuramına referansla ele almaktadır.Bulgular, üç romandaki başkahramanlarda çocukluk travmasının özellikleri olan suçluluk, utanç, kendini suçlama, duygusal geri çekilme ve güven kurmada zorluk gibi travma sonrası etkilerin açıkça görüldüğünü göstermektedir. Bu psikolojik tepkiler, karakterlerin davranışlarını ve ilişkilerini etkilemektedir. The Boy from the Basement adlı eserde, Charlie kendini suçlaması ve derin korkusu nedeniyle yardım istemekten kaçınmaktadır. Lullabies for Little Criminals'da Baby, Alphonse tarafından manipüle edilmekte, zaman zaman ona karşı sevgi ve yakınlık göstermektedir. Ancak daha sonraki bir olayda kendini geri çekmeye çalışmakta ve bu durum istismar mağdurlarında yaygın olan sosyal istikrarsızlığa işaret etmektedir. The Girl in the Mirror'da Mandy, anılarını bastırmaya çalışmakta ve bu durum ayrışmacı baş etme mekanizmalarını yansıtmaktadır. Bu temsiller, travmanın duygusal kontrolü ve sosyal katılımı nasıl bozduğuna dair kanıt sunmaktadır.Sonuç olarak bu tez, çağdaş kadın romancılarının travmatize çocukları nasıl empatik ve derinlikli bir şekilde betimlediklerini inceleyerek edebiyat çalışmalarına katkı sunmaktadır. Edebiyatın acıya tanıklık etme, toplumsal ihmale meydan okuma ve çocuk istismarının uzun vadeli sonuçlarına dair daha derin bir psikolojik anlayış geliştirme potansiyelini ortaya koymaktadır. Aynı zamanda, direniş ve iyileşme anlatılarını da içeren bu eserler, çocuk koruma bilincinin artırılmasına, çocuk istismarının sonuçlarının anlaşılmasına ve bu kritik meseleye dikkat çekilmesine önemli katkılarda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the representation of violence against children in selected contemporary women's novels through the lens of trauma theory. Since lots of trauma studies explored the impact of trauma in literature for those traumatised individuals during war, genocide, and adult experience in general, but no studies were found concerning traumatised children in literary works, specifically those narratives written by women novelists. This study addresses that gap by analysing The Boy from the Basement by Susan Shaw, Lullabies for Little Criminals by Heather O'Neill, and The Girl in the Mirror by Cathy Glass. It reveals the different forms of abuse experienced by children's characters in the novels, such as physical, sexual, and neglect. It examines the psychological consequences of these forms of abuse, as well as the portrayal of trauma and its impact on children's characters as emotional, cognitive, and behavioural development with reference to Cathy Caruth's concept of trauma theory and Sigmund Freud's psychoanalytic theory of repression and the delayed return of traumatic memory. The findings show that posttraumatic repercussions evidently manifested in the protagonists throughout the three novels as feelings of guilt, shame, self-blame, emotional withdrawal, and difficulty establishing trust, features of childhood trauma. These psychological reactions affect the characters' actions and relationships. In The Boy from the Basement, Charlie avoids asking for assistance due to self-blame and profound fear. In Lullabies for Little Criminals, Baby is manipulated by Alphonse as she sometimes shows affection and fondness toward him. In contrast, in a later event, she tries to keep herself aside, which is a common social instability in abuse survivors. In The Girl in the Mirror, Mandy tries to repress her memories, reflecting dissociative coping mechanisms. These depictions are evidence of how trauma distorts emotional control and social inclusion. Ultimately, the thesis contributes to literary studies by examining how contemporary women novelists craft nuanced, empathetic depictions of traumatised children. It illustrates literature's capacity to bear witness to suffering, challenge societal neglect, and promote deeper psychological insight into the long-term consequences of child abuse while also offering narratives of resilience and recovery. It demonstrates the significance of literature in enhancing child protection, the consequences of child abuse, and its role in raising awareness of this critical issue.